ABB Başkent Üniversitesi Bahar Şenliği’ne Katılım sağladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “12-13 Mayıs Bahar Şenliği”ne açmış olduğu stantlarla renk kattı.

Ankara 13.05.2022, 23:10 İrem Durak
ABB Başkent Üniversitesi Bahar Şenliği’ne Katılım sağladı

ABB Başkent Üniversitesi Bahar Şenliği’ne Katılım sağladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “12-13 Mayıs Bahar Şenliği”ne açmış olduğu stantlarla renk kattı.

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, Ankara’nın önemli simgeleri arasında bulunan ve endemik türe sahip olan Ankara tavşanı, Ankara güvercini, Ankara keçisi, Ankara kedisi ve Ankara arısı olan (Başkent’in 5 Beyazı’nı) tanıtırken BELKA AŞ, BelPLAS ve ANFA da üretmiş oldukları doğal ürünleri sergiledi.

Başkent Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “12-13 Mayıs Bahar Şenliği”ne katılım sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’nın 5 Beyazı ile sıfır atık projelerini tanıttı.

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, Ankara’nın önemli simgeleri arasında bulunan ve endemik türe sahip olan Ankara keçisi, Ankara tavşanı, Ankara güvercini, Ankara kedisi ve Ankara arısını (Ankara’nın 5 Beyazı) açtığı stant ile tanıttı.

HEDEF BAŞKENT’İ TANITMAK

Sıfır atık projesi kapsamında Belediye iştiraklerinden olan BELKA AŞ, BelPLAS ve ANFA da kendi bünyesinde ürettiği çim ve hal atıkları kompostu, pelet ve organik gübreyi, solisyonu, ahşap ve ağaç oymacılığı ürünlerini açtığı stant ile sergiledi.

ABB’nin açtığı stantları tek tek gezen Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, “Ankara’nın beş beyazını örneklerini öğrencilerimize ve akademik kadromuzla birlikte ziyaret ettik. Ankara'nın keçisi tiftik yönüyle son derece önemli. Angora bugün Ankara'da kökeni olan bir ürün. Bunun yanı sıra kedi, güvercin ve diğer hayvanlarımızla hem çocuklarımızın hem de Ankara'nın bu yönünün de tüm Türkiye'ye tanıtılması gerçekleşecek. Büyükşehir Belediyesinin özellikle atıkların değerlendirilmesi ve sıfır atık projesi kapsamındaki yaptığı çalışmalar son derece anlamlı” dedi.

ABB Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan da Başkent’in tanıtımına katkı sağlayacak projelere öncelik verdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Başkent Üniversitesi Bahar Şenliği kapsamında biz de Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak stantlarımızı açtık. Bu kapsamda Ankara'nın 5 Beyazı’nı getirdik ve öğrencilerimize tanıtıyoruz. BELKA AŞ, BelPLAS ve ANFA kendi ürünlerini burada tanıtmayı amaçlıyor. Mesela buzda kaymayı önleyen çözeltiyi, ürettiği gübreyi, atık ürünlerden yaptığı ürünleri burada sergiliyor. Hep birlikte öğrencilere ve ziyaretçilere ürünlerimizi ve hizmetlerimizi tanıtmaya çalışıyoruz.”

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal ve ABB Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan Başkent Üniversitesi Araştırmalar Merkezi’nde Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) “Çöpe atılmak için yetiştirilmiş” adlı sergisini de gezerek bilgi aldı.

ABB STANTLARINA ÖĞRENCİLER YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Büyükşehir Belediyesinin stantlarına yoğun ilgi gösteren öğrenciler, tanıtılan endemik hayvan ve üretilen doğal ürünler hakkında düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

-Nigar Ertürk: “Ankara kedisini fotoğraflarda görüyordum ama hiç yakından görmemiştim, görünce heyecanlandım. Üretilen doğal ürünler de doğaya faydalı şekilde üretilmiş.”

-Selen Çağla: “Büyükşehir’in açtığı stantları gezdim. Ankara’nın endemik hayvanlarını tanımak bizim için de güzel ve değişik oldu. Hayvanları yakından görme şansı yakaladım. Daha önce böyle bir şey yapılmamıştı güzel bir uygulama olmuş. Teşekkür ederiz.”

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 21:59