ABB vektörle mücadele kapsamında ağaçları koruma altına alacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), vektörle mücadele kapsamında yeni uygulamaları hayata geçirmeyi sürdürüyor.

Ankara 06.08.2022, 22:20 İrem Durak
ABB vektörle mücadele kapsamında ağaçları koruma altına alacak

ABB vektörle mücadele kapsamında ağaçları koruma altına alacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), vektörle mücadele kapsamında yeni uygulamaları hayata geçirmeyi sürdürüyor. ABB Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, BelPLAS AŞ ile iş birliği gerçekleştirerek Başkent’te ağaçlara zarar veren haşereleri yok etmek için 'Feromonlu Tuzak' uygulamasna başladı. Tuzaklar ilk etapta pilot bölge olarak seçilmiş olan Çubuk-1 Barajı başta olmak üzere Mavi Göl ve Elmadağ Mesire Alanı ile Kurtboğazı Barajı’nda yer alan ladin, sedir, karaçam ve kızılçam ağaçlarına bırakıldı.

ABB, daha yeşil bir Başkent için şehirdeki yeşil alan ve ormanlıkları korumak için vektörle mücadele uygulamalarına devam ediyor. ABB Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden olan BelPLAS AŞ ile iş birliği gerçekleştirerek ağaçlara zarar veren haşerelerle biyolojik ve fiziksel mücadele olarak isimlendiren 'Feromonlu Tuzak Projesi'ni hayata geçirdi.

PİLOT SEÇİLEN BÖLGELERE FEROMONLU TUZAK YERLEŞTİRİLDİ

Feromonlu tuzaklar ilk etapta Çubuk-1 Barajı pilot bölge olmak üzere Mavi Göl ve Elmadağ Mesire Alanı ile Kurtboğazı Barajı'nda bulunan ladin, sedir, karaçam ve kızılçam ağaçlarına yerleştirildi. Bu alanlara toplam 100 adet feromonlu tuzak yerleştirdiklerini açıklayan BelPLAS AŞ Genel Müdür Yardımcısı Ali Tokmak, şu bilgileri paylaştı:

"BelPLAS AŞ olarak vektörel mücadelemize devam ediyoruz. Çubuk -1 Barajı'nda bazı ağaçların kuruduğunu tespit ettik. İlaçlama mücadelemizde fiziksel ve kimyasal yöntemlerle ilaçlama yapıyoruz. Bu kurduğumuz tuzaklarla yaklaşık bin 387 ergen kabuk biti yakaladık. Beklentimizin üzerinde başarı elde ettik. Ankara genelinde bulunan yeşil alanlara tuzakları yerleştirmeye devam edeceğiz."

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürü Mustafa Şener de doğaya zarar vermeyen proje sayesinde ağaçların ömrünü uzatmayı hedeflediklerini belirterek, "Çubuk-1 Barajı, Mavi Göl Mesire Alanı, Elmadağ Mesire Alanı ve Kurtboğazı Barajı'nda karaçam, ladin, sedir ve kızılçam ağaçlarında kurumaya yüz tutan ağaçlar mevcuttu. Orman Genel Müdürlüğü ile başlattığımız çalışma sonucunda ağaçlarda kuruma ve kabuk biti tespit ettik. Bu haşereler ağaçlara zarar veriyor ve ömrünü azaltıyor. Bu çalışmayı öncelikle Çubuk-1 Barajı'nda başlattık ve ABB'nin sorumlu olduğu tüm rekreasyon alanlarında uygulamaya devam edeceğiz" dedi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Mayıs 2024
İmsak 03:36
Güneş 05:22
Öğle 12:50
İkindi 16:45
Akşam 20:08
Yatsı 21:47