Acılı anneden karara tepki! 10 kişiden sadece 1 kişi cezalandırıldı

Ankara'da Hasan Bağcı'nın B.Ö. ismindeki kıza laf attığı iddia edildi. Laf atma olayı yüzünden B.Ö. adlı kızın sevgilisi Cüneyt Yıldırım ve arkadaşları tarafından Bağcı sokak ortasında feci olarak dövüldü.

Ankara 18.04.2022, 23:55 İrem Durak
Acılı anneden karara tepki! 10 kişiden sadece 1 kişi cezalandırıldı

Acılı anneden karara tepki! 10 kişiden sadece 1 kişi cezalandırıldı

Ankara'da Hasan Bağcı'nın B.Ö. ismindeki kıza laf attığı iddia edildi. Laf atma olayı yüzünden B.Ö. adlı kızın sevgilisi Cüneyt Yıldırım ve arkadaşları tarafından Bağcı sokak ortasında feci olarak dövüldü. Hastaneye kaldırılmış olan Bağcı yaşamını yitirirken, 10 sanıklı davada yalnızca tutuklu sanık Yıldırım'a 11 sene hapis cezası verilmesine anne Songül Bağcı, tepkisini gösterdi. Bağcı, "Benim çocuğum sokak ortasında bir kıza laf atacak çocuk değildi. Olayın arkasında başka şeyler var" ifadelerini kullandı.

Başkent Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu Hasan Bağcı, 20 Ağustos 2020'de, Batıkent Ali Dinçer Parkı'nda B.Ö. ismindeki bir kıza laf attığı iddiası ile başlayan tartışmadan sonra kalabalık bir grubun 3 çeşitli noktada karıştığı kavgada tekme tokat dövülerek ağır yaralandı. Ambulans ile hastaneye kaldırılan Bağcı, 2 günlük mücadeleden sonra hayatını kaybetti. Bağcı'nın, almış olduğu darbeler sebebiyle geçirdiği beyin travmasından sonra öldüğü belirlendi. Bağcı'nın ölümüyle ilgili soruşturmada B.Ö. adlı kızın sevgilisi Cüneyt Yıldırım ile birlikte Bünyamin Yıkılmaz, Berat Yılmaz Gündoğan, Burak Kurt, Emre Hoş, Okan Özdem, Olgu Saçıldı, Ufuk Berke Çakır, Umut Aramaz ile Ümit Özcan tutuklanarak, haklarında 'kasten öldürme' suçundan ömür boyu hapis istemiyle dava açıldı.

"11 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ"

Ankara 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan sanıklardan 8'i, ilk duruşmada, 1'i de bilirkişi raporunun ardından 16 ay sonra tahliye edildi. 8 Nisan'da görülen karar duruşmasında sanıklar Bünyamin Yıkılmaz, Berat Yılmaz Gündoğan, Burak Kurt, Okan Özdem, Olgu Saçıldı, Umut Aramaz ve Ümit Özcan'a delil yetersizliğinden beraat, sanıklar Emre Hoş ile Ufuk Berke Çakır hakkında da düşme kararı verildi. Tutuklu sanık Cüneyt Yıldırım'a ise 'kasten yaralama sonucu ölüme neden verme' suçundan 11 yıl hapis cezası verildi."

ÇOCUĞUM KIZA LAF ATACAK BİRİ DEĞİLDİ"

Bağcı'nın annesi Songül Bağcı, mahkemenin kararına tepki gösterdi. Bağcı, oğlunun öldürülmesinin ardından yaşadığı acının tek bir sanığa 11 yıl ceza verilmesiyle daha da arttığını belirterek, "Benim oğlum 22 yaşında hayat dolu bir çocuktu. Mafyavari tipler tarafından linç edilerek öldürüldü. Doğruların ve gerçeğin ortaya çıkmasını istiyorum. Benim çocuğum sokak ortasında bir kıza laf atacak, asılacak bir çocuk değildi. Bu böyle yansıtıldı. Olayın arkasında başka şeyler var; ancak herkes susuyor. Lütfen bir şey bilen bize yardımcı olsun. Arkadaşları susuyor. Hiç mi gören, duyan olmadı? Lütfen konuşun. Benim çocuğum serseri bir tip değildi. Üstü kapatılan şeyler var. Bir şey bilen varsa bize ulaşsın" dedi.

10 sanıklı laf atma cinayetinde karar çıktı! Hasan'ın katiline ödül gibi ceza verildi

"TALEPLERİMİZ REDDEDİLDİ"

Bağcı ailesini avukatı Yıldırım Ak ise yargılama sonrası verilen kararın vicdanlardaki adalet duygusunu zedelediğini söyledi. Ak, "Sanıkların suçu birlikte işlediği yönünde çok sayıda ifade var. İddianamede de bu yönde ceza istenmesine rağmen ilk celsede hiçbir delil toplanmadan, hatta bizim delillerin toplanması talebimiz reddedilerek 10 sanıktan 8'i, delil yetersizliğinden tahliye edildi. Biz yargılamanın her aşamasında mahkemeden delil toplanması yönünde talepte bulunduk. Çünkü deliller toplandıktan sonra vicdani kanaate göre hüküm kurulur. Ancak bu taleplerimiz hem savcı hem de mahkeme tarafından reddedildi."KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ"Olay yerinde keşif talebimiz vardı. Yargılama aşamasında olay yerinin izbe bir yer olduğu havası yaratıldı. Sanki bir kişinin bir darbesi ile bu netice meydana gelmiş gibi bir karar çıktı ortaya. Verilen karar, delil yetersizliğinden verilmiş bir karar. 22 yaşındaki üniversite mezunu bir çocuk en az 10 kişi tarafından dövülerek öldürülmesine rağmen bir kişinin bir darbesi ile ölmüş gibi ceza verildi. Bunun hukuken izah edilebilir bir tarafı yok. Mahkemenin gerekçesini açıklamasının ardından karara itiraz edeceğiz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:34
Güneş 05:24
Öğle 12:59
İkindi 16:56
Akşam 20:25
Yatsı 22:07