ANKAPARK süreci basın kuruluşlarına anlatıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, basın kuruluşları temsilcileri, haber müdürleri ile köşe yazarlarına ANKAPARK sürecini açıkladı.

Ankara 30.07.2022, 20:25 İrem Durak
ANKAPARK süreci basın kuruluşlarına anlatıldı

ANKAPARK süreci basın kuruluşlarına anlatıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, basın kuruluşları temsilcileri, haber müdürleri ile köşe yazarlarına, 3 senelik hukuki mücadeleden sonra ABB'ye devri gerçekleştirilen ANKAPARK sürecini açıkladı.

Tema parkının alım süreci ile alakalı bir sunum yapan Yavaş, gazetecilerin tüm sorularını yanıtladı. Yavaş, "Bizim önceliklerimiz vatandaşın parasını böyle hayali yatırımlara yatırmak değil. Amacımız buranın yok dilmemesini sağlamak ve halka ücretsiz olarak açmak" şeklinde konuştu.

Yapımı 801 milyon dolara mal edilen ANKAPARK'ın 3 senelik hukuk mücadelesi sonucu mahkeme kararı ile Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilmesinden sonra tema parkın kapıları bu defa Ankara'da bulunan medya kuruluşlarının temsilcileri ve haber müdürlerine açıldı.

Tema park alanı içerisinde yapılan otobüs turunun ardından ABB Başkanı Mansur Yavaş gazetecilere ANKAPARK'ın alım süreciyle ilgili bir sunum yaptı. Alım sürecini tarih ve belgeleriyle anlatan Yavaş, sunumun ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yavaş: "Adeta yalvardık"

Sunumu sırasında ANKAPARK'ın alım sürecinde verilen hukuk mücadelesini, alınan karar ve itirazları tarihleriyle birlikte anlatan Mansur Yavaş, ANKAPARK'ta çalışanların olmaması ve güvenlik zafiyeti bulunması nedeniyle ABB'ye teslim edilmediği her gün kamu zararının artacağını belirterek alanın teslim edilmesini istediklerini ve mahkemeye başvurduklarını belirtti.

İşletmecinin iflasını ilan etmesinin ardından alanda hırsızlıkların artması ve parkın günden güne yıpranması nedeniyle defalarca mahkemeye başvurduklarını kaydeden Başkan Yavaş, "Tümü reddedildi. Adeta yalvardık burası çürüyor diye" dedi. Yavaş, 1 Eylül 2020 ve 5 Nisan 2021 tarihlerinde ANKAPARK hakkındaki bilgi notlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunduğunu belirterek, "Zaman zaman Çevre Bakanı ile de bir araya geliyoruz. Bu konuda da Hukuk Müşavirliğimizin notlarını 2 kere kendisine ilettim" dedi.

ANKAPARK'ın geleceğine Ankaralılarla birlikte karar verileceğini belirten Yavaş, hasar tespit çalışmalarının ardından sorumluların tespiti ve tazminat davası için süreç başlatacaklarını kaydetti.

"Amacımız buranın yok olmamasını sağlamak"

Açıklamalarında, önceliklerinin Ankara halkının istekleri olduğunu vurgulayan Başkan Yavaş, "Ben buranın Ankara halkının malı olduğunu biliyorum. Asla buranın zarar görmesini istemem. Hiçbir yönetici de buranın zarar görmesini istemez. Şunu sorgulamak lazım; garibanlara tonu 1,5-2 dolara su satılarak yapıldı burası. Yani tonu 30 liradan su satıldı. Toplu taşıma 1 dolardan hizmet verdi uzun yıllar. Oradan elde edilen paralar buraya gömüldü. Ankara'da hala açıktan akan kanalizasyonlar var. Geldiğimizde 800 su deposunun halini görmeliydiniz. Onları değiştiriyoruz. Açıktan akan kanalları bitiriyoruz. Hala da devam ediyoruz. Bizim önceliğimiz bunlar. Bizim önceliğimiz vatandaşın parasını böyle hayali yatırımlara yatırmak değil. Yine de tekrar söylüyorum, amacımız buranın yok olmamasını sağlamak ve halka ücretsiz olarak açmak" ifadelerini kullandı.

Başkan Yavaş, ANKAPARK'ın yeniden kullanılma açılması ya da oyuncakların kaldırılıp sökülmesi ile ilgili sorulara ise 'tespit çalışmalarının devam ettiği' cevabını verdi. -

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Mayıs 2024
İmsak 03:32
Güneş 05:20
Öğle 12:50
İkindi 16:46
Akşam 20:11
Yatsı 21:51