Ankapark ve dev dinozorlar dünya gündeminde!

Ankara'daki dev dinozor ile robot heykellerinin bulunduğu Ankapark, yalnızca Türkiye'nin değil dünyanın da gündeminde yer aldı.

Ankara 27.07.2022, 20:45 İrem Durak
Ankapark ve dev dinozorlar dünya gündeminde!

Ankapark ve dev dinozorlar dünya gündeminde!

Ankara'daki dev dinozor ile robot heykellerinin bulunduğu Ankapark, yalnızca Türkiye'nin değil dünyanın da gündeminde yer aldı. İngiliz haber ajansı Reuters, Ankapark'a gitti, dinozor heykellerinin fotoğraflarını çekti ve detaylı bir haber yaparak çarpıcı yorumlar yaptı.

801 milyon dolara mal olan ve 2 sene süren hukuki süreçten sonra Ankara Büyükşehir Belediye’sine devri gerçekleştirilen Ankapark’a ziyaretlerin açılması ile beraber tartışmalar da başladı. Parkı gezen vatandaşların tepki verdiği Ankapark, İngiliz haber ajansı Reuters’ın da gündeminde yer aldı.

Reuters muhabiri Ankapark’ta çekmiş olduğu fotoğrafları kamuoyu ile paylaştı.

İngiliz haber ajansı, Ankapark’a giderek dinozor ve robot modelleri ile heykellerinin bulunduğu ve terk edilmiş alan ile alakalı kapsamlı bir haber/analiz hazırladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin işletmecileri hakkında suç duyurusunda bulunduğu Ankapark ile ilgili haberde Reuters, “Türkiye’deki ıssız eğlence parkı, hükümetin israfının bir kanıtı olarak gösteriliyor” başlığını kullandı.

İngiliz ajans, “Dev dinozorlar ve robot heykelleri, terk edilmiş bir şekilde Türkiye’nin başkentinde distopik bir atmosfer yaratıyor. Ve şu an belediyenin muhalif başkanı bunu önceki yönetimin savurganlığının bir kanıtı olarak gösteriyor” yorumunu yaptı.

Reuters, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 yıl önce yerel seçimlerin öncesinde büyük bir şölen ile açtığını hatırlatırken o seçimlerde Ankara’nın CHP’nin adayı Mansur Yavaş’ı tercih ettiğini yazdı. Ajans, “CHP’li belediye başkanı Yavaş, bu fırsatı kullanarak 801 milyon dolar harcanan projeyi eleştirerek yapılan kamu harcamasını eleştirdi ve bu paranın topluma katkı sağlayacak projelerde kullanılabileceğini söyledi” ifadesine yer verdi.

Yavaş’ın, “Bunun yerine 15 bin toplu konut ya da 300 öğrencilik yurt yapılabilirdi” sözlerini hatırlatan ajans, “Parkın meşhur dinozor heykelleri parçalara ayrılıyor yerlerden otlar çıkıyor ve 120 futbol sahası büyüklüğünde bir alanda uzuyor” yorumunu yaptı.

AKP’li önceki belediye başkanı Melih Gökçek tarafından 6 yılda tamamlanan parkın açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu parkın belediyeye her yıl 10 milyon dolar kazandıracağını söylediğini aktaran Reuters, işletmecisinin ise Kasım 2019’da zarar dolayısıyla  bunu kapattığını hatırlattı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Mayıs 2024
İmsak 03:32
Güneş 05:20
Öğle 12:50
İkindi 16:46
Akşam 20:11
Yatsı 21:51