Ankapark’ın geleceği için düzenlenen ankette ilk sırada yeşil alan talebi var

ABB’ye devri gerçekleştirilen Ankapark'ın geleceği için yapılan ankete ilk üç gün 59 bin 149 kişi katılım sağladı.

Ankara 28.07.2022, 23:10 İrem Durak
Ankapark’ın geleceği için düzenlenen ankette ilk sırada yeşil alan talebi var

Ankapark’ın geleceği için düzenlenen ankette ilk sırada yeşil alan talebi var

ABB’ye devri gerçekleştirilen Ankapark'ın geleceği için yapılan ankete ilk üç gün 59 bin 149 kişi katılım sağladı. Ankette ‘yeşil alan’ ve hayvanat bahçesi’ talebi ön plana çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) tarafından Ankapark’ın geleceğinin ne olmasının istendiğine dair açılmış olan ankete ilk üç gün içinde 59 bin 149 kişi katılım sağladı. Katılımcılardan 14 bin 884'ü 'yeşil alan', 11 bin 215'i 'hayvanat bahçesi', 8 bin 425'i 'Atatürk Orman Çiftliği', 7 bin 343'ü 'yürüyüş alanı', 2 bin 751'i ise 'eğlence alanı' olması için oy verdi. Ankete katılım sağlayanlardan 2 bin 787 kişi Ankapark'ın ücretsiz olmasını istedi. Ankete en yoğun katılım ise Çankaya, Etimesgut, Yenimahalle ilçelerinden oldu. En az katılım ise Evren ilçesinden yapıldı. ABB Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Koordinatörü Volkan Memduh Gültekin, devir işleminin ardından parkı vatandaşlara açtıklarını belirterek, "Parkın geleceğine, parayı veren, yani halkın kendisi karar versin istiyoruz. Bugüne kadar 59 bin yorum geldi. Bu, Ankaralıların bu durumu sahiplendiğini gösteriyor. Şu ana kadar en çok yeşil alan olsun görüşü ön planda. Bizim burada yaptığımız araştırmada iki kelime öne çıkıyor; ücretsiz olsun ve nefes. Halk nefes alabileceği, ailesiyle gidebileceği bir yer arayışında" diye konuştu.

YAPILANI YIKMAK GİBİ NİYETİMİZ YOK

Gültekin, şu anda parkın işletilmesinin 100 milyonlarca liraya mal olacağını belirterek, “Bunların hepsinin kararını biz veremeyiz. Bunlar ucu açık ve Ankaralıların yıllarına mâl olacak kararlar. O yüzden Ankaralılara soracağız. Belki alet başı da soracağız. Bu aleti çalıştıralım mı? Biz hangi alet çalışıyorsa onu kurtarmaya çalışacağız. Biz bunları atma düşüncesinde değiliz. Yapılanı yıkmak gibi niyetimiz yok. Bizim niyetimiz burada nasıl en az zararla çıkarız. Şimdi 100 milyonlarca daha yatırıp tekrar bu oyuncakları çalıştırmak mı, yoksa bisiklet yolları, yürüyüş yolları, yeşil alanlarıyla, mesire alanlarıyla büyük bir kent parkı yapmak mı? Bunların hepsini halka soracağız ve halk karar verecek" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Mayıs 2024
İmsak 03:32
Güneş 05:20
Öğle 12:50
İkindi 16:46
Akşam 20:11
Yatsı 21:51