Ankara Büyükşehir Belediyesi Mazot Desteği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Başkent Büyükşehir Belediyesinin yerli üreticilere yönelik başlattığı “Mazot Desteği” için müracaatlar çevrimiçi olarak yapılmıştı. 12 Ocak-13 Şubat 2022 tarihleri arasında 18 bin 886 Başkentli çiftçinin müracaat da bulunduğu mazot desteğine 18 Şubat 2022 tarihine kadar ‘baskenttarim.ankara.bel.tr’ adresi üzerinden müracaatlarını yapmışlardı.  Ankara Büyükşehir Belediyesi Mazot Desteği Sorgulaması nasıl yapılır detayları sizin için yazdık.

Ankara 21.03.2022, 00:22 Mehmet Kurt
Ankara Büyükşehir Belediyesi Mazot Desteği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından dağıtımı sürdürülen Başkent Kart müracaatları ise 22 Bin 608’e ulaşmış durumda.

BAŞVURULAR 18 ŞUBAT’TA SONA ERMİŞTİ

      Başkent Ankara’da  kırsal kalkınma atılımi başlatanBaşkent  Büyükşehir Belediyesi, artan mazot fiyatları sebebiyle yerli üreticilere ekonomik yönden destek olmak amacıyla ‘mazot desteği’ sağlamak için butona bastı.

     Büyükşehir Belediye Başkanı  olan Mansur Yavaş’ın başkanlık yazısı ile Büyükşehir Belediyesi Meclis gündemine taşıdığı mazot desteğinin oy birliği ile kabul edilmesinin sonrasında başlatılan destek için 12 Ocak-13 Şubat 2022 tarihleri arasında 18 bin 886 çiftçi başuruda bulunmuştu.

 

MAZOT DESTEĞİ İÇİN BAŞVURULAR ONLİNE ORTAMDA ALINDI

     Yerli üretimi teşvik etmeyi amacıyla “baskenttarim.ankara.bel.tr” adresi üzerinden çevrimiçi devam eden ve yoğun ilgi gösterilen destek müracaatları, 18 Şubat 2022 saat 17.00’ye kadar alındı ve sona erdi.

    Mazot desteğinden faydalanmak isteyen üreticiler Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Destekleme Başvuru Merkezi üzerinden elektronik ortamda ‘Çiftçi Belgesi (ÇKS) ve Traktör Ruhsatı’ ile müracaatda bulunabilecek.

     Mazot desteği için üreticilerde aranan şartlar ise şu şekilde:

18 yaşından büyük olmak,

-Aynı haneden sadece 1 kişi faydalanabilecek,

-İkametgâh adresi Ankara dışında olanlar faydalanamayacak,

-Başvuru sahibine ait traktör varlığı,

-Çiftçi belgesinin 2021 ya da 2022 yılına ait olması gerekiyor,

-E-devlet çıktısı çiftçi belgesi (ÇKS belgesi) ve traktör ruhsatı kabul edilmeyecek,

-Yüklemelerin yapıldığı tarih itibarıyla en geç 3 ay içerisinde Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın belirleyeceği bir tarihte harcanmayan bakiyeler belediye hesabına aktarılacak.

 

BAŞKENTLİ ÇİFTÇİLERE YAKLAŞIK 60 BİN BAŞKENT KART DAĞITILACAK

    Gıda yardımları başta olmak suretiyle kömür ve doğal gaz desteklerini de Başkent Kart üzerinden yaparak sosyal yardımlar konusu ile ilgili Başkent’te yeni destek anlayışını yaygınlaştıran Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal destekleri de yerli üreticilere “Başkent Kart” üzerinden dağıtmaya başlayacak.

     Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı mazot desteği müracaatlarının dışında 25 ilçede Başkent Kart dağıtımına devam ediyor. İlk etapta tahmini olarak 60 bin Başkent Kart dağıtımının yapılmasının planlandığı Ankara’da bugüne kadar Başkent Kart müracaatı yapan çiftçi sayısı da bu rakama yakalamış durumda.

Bu linkten Ankara Büyükşehir Belediyesi Mazot Desteği Sorgulamasını yaparak durumunuzu öğrenebilirsiniz.

https://baskenttarim.ankara.bel.tr/basvuru/10

Tc Kimlik numaranız ile mazot desteğinizin durumu sorgulayabilirsiniz.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:34
Güneş 05:24
Öğle 12:59
İkindi 16:56
Akşam 20:25
Yatsı 22:07