Ankara Metrosu’nda zemin düzeltme çalışmalarına başlanacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, Ankara Metrosu Batıkent-Sincan Hattı (M3) İstanbul Yolu İstasyonu ve Botanik İstasyonu arasında yer alan hattın iki farklı bölgesinde zemin düzeltme çalışması yapmak için hazırlanıyor.

Ankara 05.08.2022, 22:25 İrem Durak
Ankara Metrosu’nda zemin düzeltme çalışmalarına başlanacak

Ankara Metrosu’nda zemin düzeltme çalışmalarına başlanacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, Ankara Metrosu Batıkent-Sincan Hattı (M3) İstanbul Yolu İstasyonu ve Botanik İstasyonu arasında yer alan hattın iki farklı bölgesinde, hattın yapımı esnasında uygunsuz malzeme kullanımı sonucu ray altyapısında yaşanan bozulmalar sebebiyle zemin düzeltme çalışması yapmak için hazırlanıyor.

10 Ağustos-10 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılması amaçlanan çalışma esnasında İstanbul Yolu, Botanik, Mesa ve Batı Merkez İstasyonlarında işletme gerçekleştirilmeyecek. Çalışma esnasında mağduriyet yaşanmaması adına vatandaşlar, Eryaman 1-2 ve Batıkent İstasyonları arasında otobüs aktarması ile taşınacaklar.

Kızılay-Batıkent Metrosunun devamı niteliğinde bulunan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından bitirilen İstanbul Yolu İstasyonu ve Botanik İstasyonu arasında yer alan hattın yapımında uygun olmayan malzeme kullanıldığı belirlendi.

EGO Genel Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme ve etüt neticesinde ortaya çıkan durum ayrıca sondaj çalışması ve akademisyenlerin raporlarıyla da desteklendi. Akademisyenlerin görüş ve önerileri doğrultusunda harekete geçen EGO Genel Müdürlüğü, hattın hatalı dolgu yapılan 129 metrelik kısmının altyapısını değiştirme kararı aldı.

ÇALIŞMA SIRASINDA MAĞDURİYET YAŞANMAYACAK

Yapılan sondaj çalışması ve akademisyenlerin raporlarıyla zemindeki sorunun ortaya çıkması sonrası yolcu güvenliği için tren hız limitinin 5 km/saate düşürülmesinin ardından seyahatin hız ve konforunun etkilenmesi nedeniyle vatandaşlardan gelen yoğun şikâyetler üzerine EGO Genel Müdürlüğü harekete geçti.

Akademisyenlerin görüş ve önerileri doğrultusunda hattın, hatalı dolgu yapılan 129 metrelik kısmının altyapısı 10 Ağustos-10 Eylül 2022 tarihleri arasında değiştirilecek. Çalışma sırasında İstanbul Yolu, Botanik, Mesa ve Batı Merkez İstasyonlarında işletme yapılamayacağı için vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamamaları amacıyla Eryaman 1-2 ve Batıkent İstasyonları arasında otobüs aktarması yapılacak.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından bölgedeki tren işletmesi, daha güvenli, daha konforlu ve seyahat süresi kısalmış olarak tekrar vatandaşların hizmetine sunulacak.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Mayıs 2024
İmsak 03:36
Güneş 05:22
Öğle 12:50
İkindi 16:45
Akşam 20:08
Yatsı 21:47