Ankara'ya Çamur Yağacak! Uyarılar Geldi

Ülkenin büyük bölümü fırtına etkisinin altında kalacak.

Ankara 20.04.2022, 15:14 İrem Durak
Ankara'ya Çamur Yağacak! Uyarılar Geldi

Ankara'ya Çamur Yağacak! Uyarılar Geldi

Ülkenin büyük bölümü fırtına etkisinin altında kalacak. Güneydoğu Anadolu'da ise toz taşınımı olması gündemde. Uzmanlar, yurdun batı ve doğu bölgelerinde etkili olan toz taşınımının çeşitli sistemlerden gelmekte olduğunu ve bu hava olayının anormal olmadığını belirtti.

Yurdun büyük bölümü fırtına ve çöl tozunun etkisi altında kalacak.

Meteorolojiden gelen son uyarılara göre, İç Anadolu'nun büyük bir bölümü ve Doğu Karadeniz'de fırtına etkisini devam ettirecek. Ayrıca, 37 kent için turuncu ve sarı kodla uyarı da yapıldı.

Güneydoğu Anadolu'da ise yüksek olasılıkla toz taşınımı beklenecek.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, son dönemlerde artan toz taşınımı olayları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Bahar aylarında toz taşınımı genellikle görülür"

Tek, toz taşınımın özellikle ilkbaharda olmak üzere, bahar aylarında görülen bir hava olayı olduğunu belirterek, bu durumun sadece Türkiye’ye özgü olmadığına değindi:

“Toz taşınımı genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında Akdeniz'de oluşan bazı alçak basınç sistemleriyle özellikle Kuzey Afrika’dan gelen toz taşınımıyla olur. Çöl üzerinden kalkan yapılarla üzerimize doğru gelir. Bu sistem güneyli rüzgarların oluşmasıyla olur. Güneyli rüzgar Orta Akdeniz’de oluşan bir alçak basınçtır. Bu da bize güneyden havayı taşıyor.

Bu güneyden gelen hava sadece Türkiye’ye özgü değil, zaman zaman Akdeniz’in kuzey kesinlerine, Yunanistan ve İtalya’ya gider. Biz de bu bölgede olduğumuz için yurdumuz etkileniyor.”

“Yaz aylarına doğru Güneydoğu’da toz taşınımı görünüyor”

Güneydoğu bölgesi için bugün tekrar toz taşınımı uyarısı yapıldı. Adil Tek, yurdun batı kısımlarında görülen toz taşınımıyla doğu bölgelerinde görülen toz taşınımın aynı sistemden oluşmadığını anlattı:

“Yaz aylarına doğru ise toz taşınımı daha çok Güneydoğu’da görülüyor. Fakat oradaki aynı sistemle gelmiyor. O yapıda, yine güneyli akışın olması yani güneyli rüzgarların gerekiyor. Güneyli akışın olması için de bu sefer yaz aylarında Türkiye’nin üzerinde alçak basınç olması gerekiyor. Özellikle, Suriye ve Irak kaynaklı bir taşınım oluyor. Gaziantep, Mardin, Diyarbakır gibi bölgeler etkileniyor, buralaradan gelen toz taşınımından.”

“Ankara’da çamur yağabilir”

Toz taşınımında, kritik seviyenin 100-150 miligram metreküp olduğunu belirten Tek, geçen hafta iç bölgelerde görülen toz taşınımının 200 miligram metreküp seviyelerinde olduğunu söyledi:

“Toz taşınımında kritik seviye 100-150 miligram metreküp. Geçen hafta da iç bölgelerde toz taşınımı 200 miligram metreküp seviyelerindeydi. Çok kritik değil ama kritik seviyenin üstündeydi.

Bugün için Ankara’nın doğusu ve Sivas tarafında, Orta Karadeniz’de ıslak konsantrasyonu 400 miligram metreküpe kadar çıkıyor. Yani bu bölgelerde çamur yağabilir.”

İstanbul ve yurdun batı bölgesinde ise şu an için toz taşınımı uyarısı yok.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:18
Güneş 05:14
Öğle 12:56
İkindi 16:54
Akşam 20:28
Yatsı 22:15