Ankarada Hafta Sonu Alkol Satışı Yasak mı

Ankara’da sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı hafta sonları alkolün satışına yasak getirildi. Yazı işletmelere gönderildi.

Ankara 12.12.2020, 00:41 19.12.2020, 02:28 İrem Durak
Ankarada Hafta Sonu Alkol Satışı Yasak mı

Ankara’da Hafta Sonu İşletmelerde Alkol Satışı Yasaklandı

Ankara’da sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı hafta sonları alkolün satışına yasak getirildi. Yazı işletmelere gönderildi.

Türkiye’de sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonları Ankara’da işletmelere alkol satışının yasak olduğu yazı iletildi. Ankara Emniyeti bakkal ve marketlere sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı hafta sonlarında içki satışı yapılamayacağına ilişkin yazılar gönderdi. Yazıda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan günlerde açık kalmasına izin verilmiş olan iş yerlerinde alkollü içkilerin satılmasına izin verilmediği belirtildi. Bu çerçevede satış ruhsatı olsa bile hafta sonlar 10.00 – 17.00 saatleri arasında açık bulunan bakkal, süpermarket ve market gibi yerlerde müşterilere içki verilmeyecek. Satış yapanlara da idari para cezası uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı Tarafından Yayımlanan Belirli Yasaklar

Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta sonları; Cuma günleri saat 21.00’de başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Kısıtlamanın olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-­17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.). Vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) ekmek ve unlumamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

Lokanta ve restoran tarzı işyerleri, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-­20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabilecektir.

Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

İlk uygulama olarak 01.12.2020 Salı günü saat 21.00’de başlayıp 02.12.2020 Çarşamba günü saat 05.00’de bitecek şekilde tüm vatandaşlarımız için sokağa çıkma kısıtlaması getirilecek olup bundan sonraki haftalarda da Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri uygulama yukarıda belirtildiği şekilde devam edecektir.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Temmuz 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:29
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:21
Yatsı 22:01