Mansur Yavaş açıkladı: 3 Yeni metro hatlarının 2. Aşaması için yeni tarih belirlendi

Ankara’da raylı sistem ağını genişletmek adına ön yeterlilik ihalesi bitirilen 3 yeni raylı sistemin proje ihalesinin 2. aşaması için tarihler belirlendi.

Ankara 04.07.2022, 14:24 İrem Durak
Mansur Yavaş açıkladı: 3 Yeni metro hatlarının 2. Aşaması için yeni tarih belirlendi

Mansur Yavaş açıkladı: 3 Yeni metro hatlarının 2. Aşaması için yeni tarih belirlendi

Başkent Ankara’da raylı sistem ağını genişletmek adına yeni projeleri teker teker hayata geçiren ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın duyurduğu ve ön yeterlilik ihalesi bitirilen 3 yeni raylı sistemin proje ihalesinin 2’nci aşaması için tarihler belirlendi.

Bu aşamada mali ve teknik teklifleri toplayacak olan EGO Genel Müdürlüğü; “M2 Hattının Koru-Yaşamkent ve Koru-Bağlıca Sistem Uzatma Hattı Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri Danışmanlık Hizmet Alım İşi” ihalesi için 8 Ağustos’ta, “M4 Hattının Şehitler-Forum Raylı Sistem Uzatma Hattı Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri İşine Ait Teknik Şartname İşi” ihalesi 9 Ağustos’ta, ‘M5 Hattı Kızılay-Dikmen Raylı Sistem Hattı Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri İşi” ihalesi için ise 10 Ağustos 2022 tarihinde ihaleye çıkacak.

     Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent Ankara’da raylı sistem ulaşım ağını büyütmek adına ve daha konforlu, güvenilir bir toplu ulaşım sağlamak için çalışmalarına 7/24 devam ediyor.

     Artan nüfus yoğunluğu ve araç sayısından kaynaklı olumsuzluklara karşı harekete geçen EGO Genel Müdürlüğü, 3 yeni raylı sistem projesini daha hayata geçirmek için çalışmalarına hız verdi. ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın duyurduğu ve ön yeterlilik ihalesi bitirilen 3 metro hattı proje ihalesinde ikinci aşamaya geçilecek.

İHALEDE SON AŞAMAYA GELİNDİ

    Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın müjdesini verdiği 3 yeni metro projesinde son aşamaya geçilirken, daha önce ihaleye katılanlar arasından 6 firma mali ve teknik teklifleri alınmak üzere ikinci kez davet edildi.

     İhale sürecinde itiraz sürecinin tamamlanmasını bekleyecek olan EGO Genel Müdürlüğünün https://www.ego.gov.tr/tr/haber/5894/yeni-metro-hatlari-icin-birinci-asama-olan-on-yeterlilik-degerlendirmesi-tamamlandi adresi üzerinden yaptığı açıklamaya göre; “M2 Hattının Koru-Yaşamkent ve Koru-Bağlıca Sistem Uzatma Hattı Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri Danışmanlık Hizmet Alım İşi” ihalesi 8 Ağustos 2022 tarihinde saat 15.00’te, “M4 Hattının Şehitler-Forum Raylı Sistem Uzatma Hattı Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri İşine Ait Teknik Şartname İşi” ihalesi 9 Ağustos 2022 tarihinde saat 15.00’te, “M5 Hattı Kızılay-Dikmen Raylı Sistem Hattı Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri İşi” ihalesi ise 10 Ağustos 2022 tarihinde saat 15.00’te gerçekleştirilecek.

ABB BAŞKANI MANSUR YAVAŞ BAŞKENTLİLERİ BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDİYOR

     ABB Başkanı Mansur Yavaş, 3’üncü yılında düzenlediği tanıtım toplantısında da yeni metro projeleri ile ilgili Başkentlileri şu sözlerle bilgilendirmişti:

   “Şubat ayında 7.4 kilometrelik Dikimevi-NATO Yolu projemizi tamamladık. Projemiz şu anda Bakanlık’ta onay aşamasında. İnşallah en kısa sürede onay gelirse derhal süreci işletip ilk etapta kendi imkânlarımızla inşaata başlamayı hedefliyoruz. Haziran ayı başında 3 gün üst üste, 3 ayrı hat için ön yeterlilik ihalemizi yaptık. Koru Metrosunu Bağlıca ve Yaşamkent’e bağlayacak 7.7 kilometrelik hattın, Keçiören hattını Forum istikametine uzatacak 5 kilometrelik hattın ve 13 kilometrelik 10 istasyondan oluşan Kızılay-Dikmen hattının Metro proje ön yeterlilik ihalesi tamamlandı. Değerlendirme süreçlerinin hemen ardından toplam 26 kilometreden oluşan bu 3 ayrı hattın proje ihalesine derhal çıkacağız. Bu sürede Bakanlığın da 2014’te projesini tamamladığı, 4 yıldır da yatırım programına aldığı hâlde yapımına başlamadığı Havalimanı Metrosu için bir an evvel harekete geçmesini diliyoruz.”

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:34
Güneş 05:24
Öğle 12:59
İkindi 16:56
Akşam 20:25
Yatsı 22:07