Sahte fatura düzenleyerek kamuyu zarara uğratan örgütlere operasyon

Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalar kesip kamuyu 25 milyar lira zarara uğratan firmalar için "Demir Yumruk" operasyonu yapıldı.

Ankara 28.06.2022, 15:12 İrem Durak
Sahte fatura düzenleyerek kamuyu zarara uğratan örgütlere operasyon

Sahte fatura düzenleyerek kamuyu zarara uğratan örgütlere operasyon

Demir çelik sektöründe paravan şirketleri kullanarak sahte faturalar kesip kamuyu 25 milyar lira zarara uğratan firmalar için Ankara merkezli 29 şehirde eş zamanlı gerçekleştirilen "Demir Yumruk" operasyonu kapsamında 250 şüpheli gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, demir çelik sektöründe üretici olarak faaliyet göstermekte olan ve güçlenerek tekelleşmeye çalışan suç örgütlerine yönelik, "nitelikli dolandırıcılık", "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "rüşvet" ve "213 Sayılı Vergi Usul Kanunu'na muhalefet" suçlarından soruşturma açıldığını duyurdu.

Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesi içerisinde Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri, Vergi Denetim Kurulu Müfettişleri ve MASAK personeli ortak çalışma grubu meydana getirdi. Çalışmalara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekipleri de katılım sağladı.

Operasyon için 10 aylık çalışma yürütüldü

Çalışma grubunun 10 ay boyunca sürdürdüğü çalışmalar, dinleme ve fiziki takip uygulamaları sonucunda demir çelik sektöründe faaliyet gösteren 3 suç örgütü tespit edildi.

Bu suç örgütlerinin demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, sektördeki diğer firmaları devre dışı bırakarak tekel olmaya çalıştıkları, sahte fatura düzenleyerek üçüncü kişiler üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız kazanç sağladıkları belirlendi.

Firmaların, düzenledikleri 105 milyar liralık sahte fatura ile kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattıkları saptandı.

Operasyonda 840 ekip görev aldı

Şüphelilere yönelik Ankara merkezli, aralarında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli'nin de bulunduğu 29 ilde eş zamanlı olarak 840 ekip, 2 bin 100 personel, 250 vergi müfettişi ve MASAK personelinin görev aldığı "Demir Yumruk" operasyonu düzenlendi.

Operasyonda, haklarında gözaltı kararı verilen 374 şüpheliden, aralarında kamuoyunda Erol Evcil olarak tanınan Erol Eşrefoğlu ile 3 suç örgütü elebaşının da yer aldığı 250 şüpheli yakalandı.

Şüphelilerin gözaltı işlemleri ile 14 fabrika ve 850 adreste arama ve el koyma işlemleri sürüyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07