Sayaç Hırsızlığına Karşı ASKİ’den Uyarı Geldi

ASKİ Genel Müdürlüğü, son zamanlarda Başkent’te su sayaç hırsızlık vakalarının yüzde 90 oranında yükselttiğini ifade etti.

Ankara 11.04.2022, 21:15 11.04.2022, 22:22 İrem Durak
Sayaç Hırsızlığına Karşı ASKİ’den Uyarı Geldi

Sayaç Hırsızlığına Karşı ASKİ’den Uyarı Geldi

ASKİ Genel Müdürlüğü, son zamanlarda Başkent’te su sayaç hırsızlık vakalarının yüzde 90 oranında yükselttiğini ifade etti.

ASKİ Sayaç Hırsızlığına Karşı Ankaralıları Uyardı

Vatandaşları hırsızlık olaylarına karşı uyarmakta olan ASKİ yetkilileri, apartmanlara görevli şeklinde giren kişilerden mutlak bir şekilde ASKİ kimliği sorulmasını ve sayaç kolektör yerlerinin özenli bir şekilde korunması gerektiğini ifade etti. Sayaçları çalınmış olan abonelerin mağdur olmaması adına zayi işlemi ile ilgili olarak mahalle karakolunda tutanak tutturması gerekmektedir.

     Kent genelinde 2 milyon 494 bin 990 aboneye hizmet veren ASKİ Genel Müdürlüğü, Ankara’da artan su sayacı hırsızlık olayları üzerine vatandaşlara uyarı geldi.

     ASKİ Genel Müdürlüğü Abone İşleri Daire Başkanlığı, son dönemde yaşanmakta olan hırsızlık olaylarının ardından hurda sayaçların piyasada 90 TL’ye kadar satılmasının tespit edildiğini açıkladı. ASKİ Genel Müdürlüğü yetkilileri, hırsızlık olaylarının geçen mart ayında önceki aya göre yüzde 90 oranlarında artış gösterdiğini ifade etti.

ABONELERE ÖNLEMLERİNİZİ ALIN UYARISI

     Su abonelerini kişisel olarak önlem almaya çağıran ASKİ yetkilileri, çalıntı hurda sayacı alıp-satan ya da eriten iş yerlerinde denetimlerin arttırılması için Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne yazı yazıldığını belirterek, hırsızlığı yapan kadar çalıntı malı almanın da suç olduğunu vurguladı.

     ASKİ Abone İşleri Daire Başkanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Başkentlilerin gerekli önlemleri almaları konusunda şu uyarılarda bulunuldu:

“Başkent genelinde 418 bin 500 kartlı sayaç olmak üzere toplamda 2 milyon 494 bin 990  abonemiz bulunuyor. Abonelerimize hizmet verirken zaman zaman çeşitli zorluklar ile karşılaşılmaktadır. Bunlardan biri de zayi (kaybolan veya çalınan bir sayaç yeni sayaç ataması yapılması) işlemidir. Mahalle karakolundan alınacak tutanak ile kurumumuza abone tarafından müracaat edilerek yeni sayaç takılır. Özellikle vatandaşlarımızın mağdur olmaması için mutlaka kayıp işleminin kayıt altına alınması gerekir. Ancak son aylarda bu işlemin aşırı şekilde arttığını görüyoruz. Ekonomik kriz ve yaşanan salgının etkisiyle emtia fiyatları 4-5 kat arttı. Bu durum su sayacı fiyatlarını da 3 kat arttırdı. 2021 yılında sıfır sayaç fiyatları 100 TL civarında iken şu an 300 TL civarındadır. Su sayaçları pirinç malzemeden yapıldığı için hurda su sayaç fiyatları da artış gösterdi. Bir adet su sayacı hurdasının 70 TL ile 90 TL arasında satıldığı bilinmekte. Dolayısıyla sayaç atölyemize zayii müracaatları aşırı şekilde arttı. Mart ayında önceki aya göre yüzde 90’a varan bir artış olduğunu görüyoruz. Abonelerimizin bu konuya hassasiyetle eğilmelerini rica ediyoruz. Vatandaşlarımızın üzücü bir durumla karşılaşmamaları için binalarına giren kişilere mutlaka ASKİ kimliği sormaları, ALO 153 veya 0312 616 10 00 numaralı ASKİ Çağrı Merkezi’ni arayarak konu hakkında bilgi almaları, ayrıca önlem amaçlı sayaç kolektör yerlerini muhafaza etmeleri gerekmektedir.”

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:34
Güneş 05:24
Öğle 12:59
İkindi 16:56
Akşam 20:25
Yatsı 22:07