Asgari ücrete zam mı gelecek?

Vatandaşlar tarafından asgari ücrette yıl ortasında bir artış olup olmayacağı merak konusu oldu.

Ekonomi 09.05.2022, 16:15 09.05.2022, 14:20 İrem Durak
Asgari ücrete zam mı gelecek?

Asgari ücrete zam mı gelecek?

Vatandaşlar tarafından asgari ücrette yıl ortasında bir artış olup olmayacağı merak konusu oldu. Son olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Cevdet Yılmaz'dan konu ile alakalı önemli bir açıklama geldi. Peki asgari ücrete ikinci zam gelecek mi? Asgari ücrete ne zaman zam yapılacak? İşte Yılmaz'ın açıklamaları...

Asgari ücrete ikinci bir zam uygulamasının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merak ediliyor. Yayınlanan TÜİK verilerine göre enflasyon 2022 senesi Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 7,25, bir önceki senenin Aralık ayına göre yüzde 31,71, bir önceki senede aynı aya göre yüzde 69,97 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 34,46 artış oranında meydana gelmişti. Peki asgari ücrete tekrar zam gelecek mi?

ASGARİ ÜCRETE İKİNCİ ZAM MI GELİYOR?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Cevdet Yılmaz, bir canlı yayın programına konuk olarak çokça merak edilen asgari ücret ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, konuyla ilgili "Vatandaşları enflasyona karşı ezdirmemek için hükümetimiz tedbirler almaya devam edecek" açıklamasını yaptı.

"YIL ORTASINDA YENİDEN BİR DEĞERLENDİRME YAPILACAĞINI DUYUYORUZ"

"Şimdi yıl ortasında yeniden bir değerlendirme yapılacağını duyuyoruz" ifadesini de kullanan Cevdet Yılmaz, "Asgari ücret yıl sonunda belirleniyor. Her halükarda belirlenirken gerçekleşen enflasyon dikkate alınarak yapılacak. Ne zaman olur, ne zaman değerlendirmeye alınır onu göreceğiz" dedi.

Yılmaz açıklamasına şu sözlerle devam etti:

"Vatandaşları enflasyona karşı ezdirmemek için hükümetimiz tedbirler almaya devam edecek. Örnek vermek gerekirse asgari ücrette yılbaşında yüzde 50'nin üzerinde artış yapıldı ve vergiden istisna hale getirildi. KDV indirimi yapıldı, memura, emekli ve işçiye zam yapıldı. Şimdi yıl ortasında yeniden bir değerlendirme yapılacağını duyuyoruz. Asgari ücret yıl sonunda belirleniyor. Her halükarda belirlenirken gerçekleşen enflasyon dikkate alınarak yapılacak. Ne zaman olur, ne zaman değerlendirmeye alınır onu göreceğiz. "

"GERÇEKLEŞEN ENFLASYON DİKKATE ALINARAK MÜZAKERE YAPILACAKTIR"

"Ne zaman olursa olsun bu gerçekleşen enflasyon dikkate alınarak müzakere yapılacaktır. Tabii son dönemlerde sıkıntılar var. Biz de görüyoruz dolayısıyla hükümetimiz zamanı geldiğinde bu gerçekleşen enflasyonu dikkate alarak yeniden belirlemeler yapacaktır."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Temmuz 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:29
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:21
Yatsı 22:01