Dolar kurundaki değişimlerin nedeni nedir?

Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetme nedeni nedir?

Ekonomi 22.05.2020, 16:23
Dolar kurundaki değişimlerin nedeni nedir?

Dolar karşısında giderek değer kaybeden Türk lirası düşündürüyor. Peki bir para birim neden değer kaybeder?nkısaca açıklayalım,

Dünyada talep edilen şeyin değer kazandığını bilmeyen yoktur. Bir malın, ürünün değeri taleple doğru orantılıdır. Dolar da piyasa tarafından insanların değer biçtiği bir metadır. Piyasada dolar miktarı sabitken dolara olan talebin artması değerini artırmakta bu nedenle kuru yükselmektedir.  Doların fiyatı artıyorsa bilinmeli ki o ülkede dolara sahip olmak isteyenlerin sayısı artıyor. Ne kadar çok dolar alınırsa piyasada o kadar az dolar olacak ve doların fiyatı artacaktır. Ancak bir ülkeye dolar alınıp kullanılırken, Ülkeye  kullanılan miktardan daha fazla para giriyorsa o zaman bu para birimi değer kazanmaz. 

Ülkeye döviz girişi nasıl olur?

Uluslararası yatırımcıların yatırım yapması,  ihracat yapılması ve turizm gelirleri gibi şeylerle ülkeye döviz girer. Tabi siyasetin bu konudaki rolü yadsınamaz.  Ülkeye yapılan yatırımları veya turizmcileri ancak bu konu-da güvenli ve siyasi iktidarı güvenlilir ülkeler çekebilir. Tabi Ülkenin dış ülkelerle siyasi durumu da bunu oldukça etkiler. Örneğin, rusya ile yaşadığımız kriz sonrası turizm sektörünün girdiği sıkıntı. ya da katma değerli üretim yapmayıp sürekli dışa bağımlı bir ülke haline gelirsen de dolar düzenli olarak artıyor.

Fed ve diğer ülke merkez bankalarının faiz kararları, kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği kredi notları, enflasyon beklentisi, dünyanın içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi durum gibi diğer etmenler de doların yükselip düşmesinde etkili oluyor ancak gün sonunda yukarıda bahsettiğimiz arz-talep dengesi bu konunun temel nedeni diyebiliriz. Yani aslında  ülke ekonomik olarak ne kadar iyi durumdaysa para birimin de dolar karşısında o kadar değerli olacaktır. 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:19
Güneş 07:49
Öğle 12:45
İkindi 15:09
Akşam 17:30
Yatsı 18:55