Merkez Bankası Başkanı’na merak edilen o soru soruldu!

2022 senesi üçüncü enflasyon raporu ile ilgili sunum yaparken kendisine yöneltilen, "Enflasyonu düşürmek adına dünyadaki öteki merkez bankaları faiz artırırken biz neden indiriyoruz?" sorusuna cevap verdi.

Ekonomi 28.07.2022, 21:36 İrem Durak
Merkez Bankası Başkanı’na merak edilen o soru soruldu!

Merkez Bankası Başkanı’na merak edilen o soru soruldu!

2022 senesi üçüncü enflasyon raporu ile ilgili sunum yaparken kendisine yöneltilen, "Enflasyonu düşürmek adına dünyadaki öteki merkez bankaları faiz artırırken biz neden indiriyoruz?" sorusuna cevap veren Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "Kimin doğru yaptığını zaman gösterecek. Biz kendi ülkemizin dertleri içerisinde uygulamış olduğumuz politikalar çerçevesinde her ay oturup karar veriyoruz. Faiz konusunda doğru karar verdiğimizi düşünüyorum" biçiminde konuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 2022 senesi üçüncü Enflasyon Raporu'nu, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu açıkladı. Merkez Bankası'nın sene sonu enflasyon tahmini yüzde 60,4'e çıktı. Önceki raporda tahmin yüzde 42,8'di. Bir de 2023 sonu için enflasyon tahmini yüzde 12,9'dan yüzde 19,2'ye yükseltildi. Ankara'da yapılan toplantıda sunumdan sonra bir basın toplantısı gerçekleşti.

TOPLANTIYA DAMGA VURAN SORU

Basın toplantısında Merkez Bankası'nın rezervlerinden politika faiz kararlarına kadar birçok konuda soruları yanıtlayan Kavcıoğlu'na yöneltilen bir soruysa adeta toplantıya damga vurdu.

"DÜNYADA HERKES YANLIŞ YAPARKEN BİZ Mİ DOĞRU YAPIYORUZ YORUMLARI YAPILIYOR"

Dünyada diğer merkez bankalarının politika faizini artırırken Merkez Bankası'nın sabit bırakması ile ilgili olarak bir gazetecinin yönelttiği "Dünyada herkes yanlış yaparken biz mi doğru yapıyoruz yorumları yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası için politika faizinin bir politika aracı olmaktan çıkıp çıkmadığını sormak istiyorum" şeklindeki soruya, Kavcıoğlu'nun cevabı ise şöyle oldu:

"Merkez Bankası'nın politika aracı politika faizi. Dünyada böyle bir yaklaşım yok. Politika faizini bir araç olmaktan çıkardılarsa aynı eleştiri bizim için de geçerli. Faizi bir politika aracı olarak kullanılmadığını söylemek doğru değil. Kimin doğru yaptığını zaman gösterir. Biz kendi ülkemizin dertleri içerisinde uyguladığımız politikalar çerçevesinde her ay oturup karar veriyoruz. Yatırım, ihracat, üretim ve istihdam üzerine bir ekonomik modeli yürütüyoruz.

"FAİZ KONUSUNDA DOĞRU KARAR VERDİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM"

Faiz konusunda ayrışıyoruz ama ekonominin olumsuz gelişmelere tepki veren olumlu gelişmeler konusunda da ayrışıyoruz. Türkiye sadece faiz konusunda ayrışmıyor olumlu anlamda Türkiye ekonomik verilerde de pozitif ayrışıyor. Faiz konusunda doğru karar verdiğimizi düşünüyorum. Bu kadar olumsuzluk içinde yatırımlarımızı artırmamız sonuçta ülke olarak ne kadar doğru hareket ettiğimizi herkes görecektir."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 15 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:52
Akşam 20:26
Yatsı 22:13