Merkez Bankası faiz kararı bekleniyor

Merkez Bankası, yarın faiz kararı için toplanacak.

Ekonomi 25.05.2022, 15:50 İrem Durak
Merkez Bankası faiz kararı bekleniyor

Merkez Bankası faiz kararı bekleniyor

Merkez Bankası, yarın faiz kararı için toplanacak. Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, "Politika faizde artışa giderse ve enflasyona endeksli kağıt çıkarılırsa bu adımlar ekonomik problemlerin bir süre daha erteleneceği ve seçimin zamanında yapılacağı anlamı taşır " ifadelerine yer verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yarın saat 14.00'de faiz kararını açıklayacak.

Bu senenin ilk 4 toplantısında bir değişikliğe gitmeyen Merkez Bankası'nın Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş,  "Faizin ne olacağı seçim tarihine bağlı" başlıklı bugünkü yazısında faiz kararının seçim sürecini etkileyeceğini kaleme aldı.

Aktaş, "Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yarın toplanacak ve faiz kararını açıklayacak. Kurul, kararı “açıklayacak”, çünkü görevi bundan ibaret, faizin ne olacağına hiç kuşku yok ki ve ne yazık ki daha yukarıda karar verilecek" şeklinde yazdı.

"ERDOĞAN BİLİYORDUR"

Yılın 5. toplantısında çıkacak karar için Aktaş, "Bu sorunun yanıtını herhalde yalnızca Cumhurbaşkanı Erdoğan biliyordur. Ama belki o bile henüz bilmiyordur, yani karar vermemiştir. Çünkü faizle ilgili olarak yarın ne karar alınacağı, çok büyük ölçüde seçimin ne zaman yapılacağı ile bağlantılıdır. Seçimin tarihi ise bir erkene alma durumunda en azından bizler için bu aşamada tabii ki meçhuldür" ifadelerini kullandı.

"Merkez Bankası’nın yarınki toplantısında faizin yükseltilmesi söz konusu olursa bu büyük olasılıkla enflasyona endeksli bono ya da tahvilden vazgeçildiği anlamını taşır" diyen Aktaş, "Ne var ki ikisi birden de gündeme gelebilir; hem faiz artışına gidilir, hem bu kağıt çıkarılabilir. Böylece faiz artışıyla kurun tutulması, bu sayede enflasyonun frenlenmesi; yine aynı amaca hizmet edecek yeni kağıdın bütçeye yükünün çok fazla olmaması sağlanabilir" dedi.

26 MAYIS'IN ÖNEMİ

26 Mayıs'ın Türkiye’nin seçime hangi tarihte gideceğine ilişkin ipucu günü olduğunu ifade eden Aktaş şöyle devam etti:

"Faiz artırılırsa ve hele hele bu adım enflasyona endeksli kağıt çıkarılarak desteklenirse, yani ekonomik sorunlar bir yıl daha ertelenirse seçim zamanında yapılacak demektir. Ama yarın faize dokunulmaz ve kur artışına bir anlamda dur denilmezse ekonomik sorunların daha da büyümesi beklenmeden bu yıl sonbaharda seçime gidilmesi kuvvetle muhtemeldir."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:12