Türk firmaları Çinli bir şirket tarafından dolandırıldı

Metal fiyatlarında meydana gelen artış dolandırıcılığın da önünü açtı. Çinli bir firma, piyasa fiyatının altında metal satmak için 3 Türk şirketini dolandırdı.

Ekonomi 13.04.2022, 21:30 İrem Durak
Türk firmaları Çinli bir şirket tarafından dolandırıldı

Türk firmaları Çinli bir şirket tarafından dolandırıldı

Metal fiyatlarında meydana gelen artış dolandırıcılığın da önünü açtı. Çinli bir firma, piyasa fiyatının altında metal satmak için 3 Türk şirketini dolandırdı. 10’’un üzerinde Türk şirketi de Çinli şirket için araştırma isteğinde bulundu.

Dünya genelinde artışa geçen metal fiyatlarında meydana gelen hızlı yükseliş, dolandırıcılığın da önünü açtı. Çinli bir firma, piyasanın altında fiyat vaat ederek Türk firmalarını dolandırdı. Dolandırıcılık ise Türkiye’nin Çin Büyükelçiliği’nin uyarısı ile Türk şirketlerine açıklandı. Türkiye’nin Pekin’deki Ticaret Müşavirliği’nin Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne yollamış olduğu uyarı yazısında pandemi ile beraber artan metal fiyatları sebebiyle bazı Türk şirketlerinin dolandırılarak zarara uğradığı ifade edildi. Yazıda özellikle pandemiden sonraki dönemde küresel hammadde/ara mamul fiyatlarının çok fazla yükseldiği, Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) çinko, bakır, alüminyum, demir gibi hammadde/ara mamullerin dünyada en büyük tüketicisi olduğu ifade edildi.

Avans ve peşin ödeme aldı

Açıklamada Çin’deki piyasa ve ihracat fiyatlarının da dünya fiyatlarına paralel seyrettiği, bununla birlikte, son dönemde birçok Türk firmasının da söz konusu hammadde/ara mamulleri piyasa ortalamasının oldukça altında bir fiyat taahhüdü ile Çinli firmalara yapılan peşin ödeme veya büyük ölçekli avans ödemesi yaptığı vurgulandı. Türk firmalarının ödeme yapmalarına rağmen ürün alamadığı ve dolandırıldığı ortaya çıktı. TİM’den yapılan açıklamada “Firmalarımızın birçok defa Pekin Müşavirliği’nce ve Ticaret Bakanlığı aracılığıyla uyarılmış olmasına rağmen dolandırıcılık vakalarının devam ettiği gözlemlendi” denildi. İhracatçı birliklerine gönderilen yazıda dolandırıcılığı yapan firmanın “Inner Mongolia Junsai Chemicals Co. Ltd.” isimli bir Çinli firmanın olduğu belirtildi.

10'dan fazla Türk şirketi talepte bulundu

Çinli Inner Mongolia Junsai Chemicals’ın dolandırdığı Türk şirketi sayısı ise şimdilik 3. Edindiğim bilgilere göre ise dolandırılan miktar ise milyonlarca dolarla ifade ediliyor. Pekin Müşavirliği, dolandırıcılık olayıyla ilgili olarak Çin’in ilgili Ticaret Odası’na da olayı bildirmiş durumda. 10’dan fazla Türk şirketi de Pekin Ticaret Müşavirliği’ne e-posta göndererek Çinli hakkında da araştırma talebinde bulunmuş durumda. Her ne kadar resmi olarak açıklamasa da Çinli firma tarafından dolandırılan Türk şirketlerin sayısı önümüzdeki günlerde 10’u aşacak gibi görünüyor. Öte yandan şirketin resmi sitesinde de firma hakkında yapılan tanıtım yazısında düşük fiyatlı ürün tedarik ettiği de vurgulanıyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:12