Türkiye’nin dış borç faizlerine büyük artış gelecek

Türkiye’nin borçlarını iflasa karşı korumanın maliyetini göstermekte olan CDS’ler artmaya devam ediyor.

Ekonomi 13.06.2022, 23:20 İrem Durak
Türkiye’nin dış borç faizlerine büyük artış gelecek

Türkiye’nin dış borç faizlerine büyük artış gelecek

Türkiye’nin borçlarını iflasa karşı korumanın maliyetini göstermekte olan CDS’ler artmaya devam ediyor. Bugün 19 senelik zirve görüldü. Dış borçlanma maliyetleri yüzde 10'un üstüne yükselecek.

Dünyada enflasyonun artışını frenlemek adına merkez bankaları faiz yükseltirken, Türkiye’de ekonomi yönetiminin tam tersini yapması sebebiyle riskler hızla yükseliyor.

Ekonomi yönetiminin 9 Haziran Perşembe gecesi açıklamış oldukları yeni önlem paketi TL'deki değer kayıplarını tersine çeviremezken, Türkiye'nin borçlarını iflasa karşı korumanın maliyetini gösteren CDS'ler yükselmeye devam ediyor.

Bugün 870 puanı gören Türkiye 5 senelik kredi temerrüt takası (CDS), 2003 yılından bu yana en yüksek düzeyde günlük kapanışa hazırlanıyor. Mevcut CDS rakamları, döviz cinsindeki dış borçlar için yaklaşık yüzde 42’lik iflas olasılığına işaret ediyor.

Artan risk primleri nedeniyle Türkiye'nin 10 yıllık eurobond (döviz cinsi tahvil) getirisi bugün yüzde 10,6 seviyesine çıkarak rekor kırdı.

2008 Ekim ayında CDS’de günlük kapanış seviyesi 831 baz puan olarak kaydedilmiş, 10 Haziran 2022 Cuma günü ise kapanış 828 seviyesinden gerçekleşmişti.

Bugün 831 baz puanın üzerinde kapanış gerçekleşmesi durumunda risk priminde 2003’ten bu yana en yüksek kapanış kaydedilmiş olacak.

2003 yılı Mart ayında CDS’te 1.416 baz puanlık kapanış görülmüştü.

‘DAHA YÜKSEK SİGORTA PRİMİ ÖDENECEK’

“CDS primini sigorta primi gibi düşünebilirsiniz. Risklerden dolayı daha yüksek bir prim ödemek durumunda kalabilirsiniz ama bu kaza yapacağınız anlamına gelmez” diyen East Capital kıdemli danışmanı Emre Akçakmak, burada asıl sıkıntının yüzde 10'un üzerinde seyreden Eurobond faizleri olduğuna işaret etti.

Faizler yükseldikçe temerrüde karşı ödenen sigorta primlerinin de arttığını belirten Akçakmak, “Burada ikincil piyasalardaki oranlar ne kadar uzun sure yüksek seyrederse borçlanma maliyetleri her yenilemede o kadar yukarı çikacaktır. Örnegin dolar bazında tarihsel ortalama olarak yüzde 6 civarı borçlanan Hazine, yüzde 9-10’lar seviyesinde borçlanmak durumunda kaldıkça sıkıntı büyüyecektir” uyarısında bulundu.

Akçakmak, kısa vadede Hazine tarafında büyük borç yenileme olmadığını ancak dış borcun büyük bölümünü elinde bulunduran özel sektörün kısa vadede büyük sıkıntılar yaşayabileceğine işaret etti.

ABD’de 10 yıllık Hazine tahvil faizlerinin bugün yüzde 3,25 ile dört yılın zirvesine yükseldiğini aktaran Akçakmak, “ABD Hazine tahvili faizlerindeki yükseliş bizim Eurobond faizlerini de yukarı itiyor. Eurobond faizlerimiz yükseldikçe, onu sigortalamanın maliyeti, yani CDS de artıyor” dedi.

‘YÜKSEK MALİYET DIŞ BORÇLANMAYI DÜŞÜREBİLİR’

Gedik Yatırım Başekonomisti Serkan Gönençler de CDS'teki yükselişin ekonomiye etkisine dair “Hazine'nin dış borç maliyetleri yüzde 9'lardaydı, yüzde 10'lara gittiğini göreceğiz” dedi.

Özel sektörde oranın daha yüksek olacağını ve yüzde 12'nin üzerinin görüleceğini belirten Gönençler, özel sektörün ilk dört ayda yüzde 157 seviyesinde olan dış borç çevrim oranının da yüksek maliyetler nedeniyle düşebileceğine işaret etti.

CDS artışının kur üzerinde de baskı yapacağını belirten Gönençler, “Enflasyonda düşüşün başlayacağına yönelik henüz bir emare yok. CDS artışında başlıca neden bu” dedi.

Cari açığın bu yıl güçlü turizm gelirine rağmen 40 milyar doları aşabileceğini, enerji fiyatlarında normalleşme olmazsa 50 milyar doları da aşabileceğini belirten Gönençler, bu tablonun riskleri artırdığını vurguladı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:34
Güneş 05:24
Öğle 12:59
İkindi 16:56
Akşam 20:25
Yatsı 22:07