Akaryakıt zamlarından sonra kontağı kapatmayı düşünüyorlar!

Akaryakıt fiyatlarına sürekli gelen zamlardan sonra otobüs firmaları sıkıntıya düşüyor.

Gündem 10.06.2022, 19:59 İrem Durak
Akaryakıt zamlarından sonra kontağı kapatmayı düşünüyorlar!

Akaryakıt zamlarından sonra kontağı kapatmayı düşünüyorlar!

Akaryakıt fiyatlarına sürekli gelen zamlardan sonra otobüs firmaları sıkıntıya düşüyor. 1 sene içerisinde benzine gelen zam yüzde 240, motorine gelen zam ise yüzde 286'ya çıktı. Maliyetlerinin bilet fiyatlarını karşılamadığını ifade eden otobüs firmaları çözüm bekliyorlar. Diğer taraftan ise bu sorunun çözülmemesi halinde birçok sektörün etkileneceği ise aşikar.

Akaryakıt fiyatlarında yaşanan artış durdurulamıyor. Bir sene içerisinde benzine gelen zam yüzde 240, motorine gelen zam ise yüzde 286'ya ulaştı. Akaryakıt zamları çoğu sektörü etkiledi. Otobüs firmaları, gelen zamlarla beraber artan maliyetlere yetişemez hale geldi. Köprü-otoyol geçiş ücretleri ile özelleştirilen otogarlardaki fahiş çıkış ücretleri, personel maliyeti ve vergiler de eklendiğinde otobüs işletmelerinin gelirleri, giderlerini karşılayamaz duruma geldi. Yakıta yılda en az 100 defa gelen zamlara karşılık Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan senede yalnızca 3 defa yeni ücret tarifesi alabilen otobüs firmaları kontak kapatmadan önce son çıkış yolu arayışında.

Türkiye'nin yedi bölgesinden karayolu yolcu taşımacılığı yapan, milyarlarca liralık yatırımı ile yüz binlerce kişiye istihdam sağlayan 88 firmanın üyesi olduğu Otobüs İşletme Sahipleri Derneği'nden (OİSD) yapılan açıklamada, ekonomik istikrarsızlığın tahammül sınırlarının ötesine geçtiği belirtildi.

Otobüs fiyatlarının artışı sebebiyle araçların yenilenemediğine dikkat çekilen açıklamada, “Bu da beraberinde tamir-bakım masraflarıyla birlikte yüksek yakıt sarfiyatına, ayrıca üstesinden gelinemeyecek oranlardaki KDV ödemelerine sebebiyet vermektedir” denildi.

Ekonomik sıkıntıları aşabilmek için şirketlerin kendi bünyelerinde aldıkları önlemlerin de artık yeterli olmadığı vurgulanan açıklamada “Sefer kısma, filo küçültme, personel azaltma, gider kısma gibi önlemler de artık fayda sağlamamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

 Benzine peş peşe gelen zamlardan sonra çarpıcı araştırma: Üç katına çıktı! Yola çıkmadan önce...

Sektör, beklentilerini şöyle sıraladı:

1-Ücret tarifelerinde tavan fiyat uygulaması kaldırılmalı.

2-Bilet satışlarından elde edilen KDV'nin oranı yüzde 8'e çekilmeli.

3-Akaryakıtta uygulanan ÖTV'de muafiyet sağlanmalı.

4-Sigorta primlerinde en az yüzde 50 indirim yapılmalı.

OİSD Başkanı Ayhan Kara, bilet satışının yakıt giderini bile karşılamadığını belirterek, ayakta kalmalarının tek yolunun taleplerinin karşılanmasıyla mümkün olacağını belirtti. Kara, “Kaynak üretmeye çalışıyoruz ama bugünden itibaren bunu yapmamız mümkün değil. En az 150 milyon yolcu kapasitemiz var. Yüz binlerce kişi bu sektörden ekmek yiyor; otogarlar, yan sanayi; boyacısından muavinine kadar. Sektör çökerse enkazın altında çok şey kalır. Bu bir tehdit değil durum tespiti. Varlığımızı sürdürmek istiyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Temmuz 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:29
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:21
Yatsı 22:01