Alkole zam geldi

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş'ın aktardığı bilgiye göre, viski, bazı rakı, votka ve şarap ürünlerine yüzde 12 ile yüzde 23 aralığında zam yapıldı.

Gündem 16.05.2022, 18:30 İrem Durak
Alkole zam geldi

Alkole zam geldi

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş'ın aktardığı bilgiye göre, viski, bazı rakı, votka ve şarap ürünlerine yüzde 12 ile yüzde 23 aralığında zam yapıldı. Aybaş, zamların bu hafta boyunca devam edeceğini belirtti.

Alkole büyük zam

Son dönemde ciddi zamların yapıldığı alkol ürünlerine bugün itibarı ile bir zam daha yapıldı.

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş’ın açıkladığı bilgiye göre, viski, bazı rakı, votka ve şarap ürünleri yüzde 12 ile yüzde 23 aralığında zam geldi.

Aybaş, ithal edilen ürünlerde ise zam oranının çok daha fazla olduğunu belirtti.

‘BU HAFTA BOYUNCA DEVAM EDECEK’

Bugünden itibaren iki farklı markanın ürünlerine zam geldiğini ifade eden Aybaş, öteki markaların da bu hafta içinde yeni fiyat listesini yayınlamasını beklediklerini belirtti.

Söz konusu zamların maliyet zammı olduğunu söyleyen Aybaş, “Bu zamların bu hafta boyunca sürmesini bekliyoruz. Zam yapmayan diğer markalar da bu hafta içinde fiyat güncellemesi yapacaklardır” dedi.

‘RAKIYA TEMMUZDA 100 TL VERGİ ZAMMI GELEBİLİR’

Öte yandan Aybaş, temmuz ayında alkol ürünlerine gelecek ÖTV zammının bu yıl çok yüksek tutarda gerçekleşmesini beklediklerini de ifade etti.

Yasal olarak, alkol ve sigara ürünlerine yılda iki kez ÖTV zammı geliyor. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranı kadar artırılan ÖTV, ÜFE’nin yüzde 100’ü aşmasıyla birlikte yapılan zam oranını da katlayacak.

Yurt içi üretici fiyat endeksi martta yıllık yüzde 114,97, aylık yüzde 9,19 artmıştı. ÜFE’deki artış aynı hızla giderse 6 aylık ÜFE yüzde 60’ı aşacak ve bazı alkol ürünlerinin vergisi yüzde 60 artınca da en büyük zam rakıda görülecek.

“Temmuzda rakıya gelen vergi zammı 100 lirayı bulabilir” diyen Aybaş, “Bu zamları ‘özgür yaşama müdahale zammı’ olarak niteliyoruz. Satışlara da doğrudan yansıyor, insanlar kaçak alkole yöneliyor. Örneğin gelip meyve suyu isteyen bazı müşterilerin etil alkol aldığını ve evde kendi alkolünü yapacağını anlıyoruz. Kaçak neredeyse sanayileşti artık” diye konuştu.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07