Almanya’daki Türk gencinin dolandırıcılık hikayesi

Almanya, 6 aylık süre içinde zimmetine 5.7 milyon euro (100 milyon TL) para aktaran 20 yaşındaki Türk genci Emre'yi gündeminde tutuyor.

Gündem 31.05.2022, 17:30 İrem Durak
Almanya’daki Türk gencinin dolandırıcılık hikayesi

Almanya’daki Türk gencinin dolandırıcılık hikayesi

Almanya, 6 aylık süre içinde zimmetine 5.7 milyon euro (100 milyon TL) para aktaran 20 yaşındaki Türk genci Emre'yi gündeminde tutuyor. Hollywood filmlerini aratmayan dolandırıcılık hikayesi ile ilgili iddialar ilk defa Alman basınında yer aldı.

Almanya, geçtiğimiz sene, çalışmaya başladığı para taşıma şirketinden 8.2 milyon euro (yaklaşık 145 milyon TL) çalan Yasemin Gündoğan'ın şokunu üzerinden atamamışken bu defa yine bir Türk genci ülkenin gündeminde yer almayı başardı.

Almanya’nın en fazla okunan gazetelerinden Bild, Türk genci Emre’nin pandemi sürecinde ülkenin en büyük dolandırıcılık hikayelerinden birinin baş kahramanı olduğunu açıkladı.

Henüz 20 yaşında olan Emre C., ülkede Hollywood filmlerinden esinlenerek yaptığı bir dolandırıcılık hikayesinin baş kahramanı. Freiburg’da kalan Emre, müşterilerine gönderdiğini ifade ettiği, ama hiç göndermediği corona testleri sayesinde tam 5.7 milyon euro (100 milyon TL) kazandı.

Emre, bu fikrin aklına Freiburg’taki bir barda geldiğini belirtti.

‘ÜÇ FARKLI TEST MERKEZİMİZ VAR’

O dönem bilgi teknolojide (IT) stajyer olarak çalışan Emre’nin 492 bin corona testi için tam 5.7 milyon euro (100 milyon TL) topladığı belirlendi. Babasının üç farklı test merkezi olduğunu söyleyen Türk genci, bu şekilde binlerce kişiyi dolandırdı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından dün, Emre, Freiburg Bölge Mahkemesi’nde savunmasını verdi. Almanya’nın konuştuğu Türk genci savunmasında şu ifadelerde bulundu: “İlk olarak Almanya’nın Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Derneği’ne (KVBW) kayıt oldum. Bu, bir iki dakikamı aldı. Burada sadece testleri yaptığımı onaylamam gerekiyordu. Bende binlerce kişinin testini onayladım ve devlete gönderilmesini sağladım” dedi.

TEST MERKEZİ YERİNE BAR ADRESİ

Emre, sahibi olduğu test merkezi olarak da en çok gittiği yerel barın adresini verdiğini söyledi.

Mahkeme, Emre’nin Mart ve Haziran 2021 tarihleri arasında toplamda 492 bin test yaptırdığını söyleyerek 5.7 milyon euro kazandığını tespit etti.

Paranın Emre’nin şahsi hesabına Eylül ayında geçtiği belirlendi. Stajyer olarak ayda 800 euro (yaklaşık 14 bin TL) maaşla çalışan Emre’nin hesabına bir anda bu kadar yüklü bir para geçmesi banka çalışanları tarafından fark edildi. Banka çalışanları hemen polise haber verirken, Emre tutuklandı, zimmetine geçirdiği para da iade edildi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07