Bahattin Yücel Kimdir?

Bahattin Yücel nerelidir? Bahattin Yücel kaç yaşında? Bahattin Yücel hangi partide siyaset yaptı? Bahattin Yücel ne görevleri yaptı? Bahattin Yücel ne bakanı oldu? Bahattin Yücel hangi partiden bakan oldu?

Gündem 27.10.2020, 09:18
Bahattin Yücel Kimdir?

Mehmet Bahattin Yücel, Türkiye Büyük Millet Meclisinde iki dönem Milletvekilliği yapmış bir siyasetçi ve turizmcidir.

Bahattin Yücel 1949 yılında Aydın'ın Nazilli ilçesinde dünyaya gelmiştir. Mehmet Selahaddin ve Vehbiye Yücel çiftinin oğludur. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde görmüş ve Tarih bölümünden mezun olmuştur. Bahattin Yücel'in uzmanlık alanı ve kendini geliştirdiği alan ise Osmanlı Medeniyetleri ve Müesseseleri idi.

Kendisi Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğinin yönetim kurulu üyesidir ve burada genel sekreterlik ve başkanlık görevlerinde bulunmuş ve bu mevkilerde çalışmıştır.

Mehmet Bahattin Yücel, 1991 19. dönem ve 1995 20. dönem milletvekili olarak seçilmiştir. Seçimlere Anavatan Partisi (ANAP) ile girmiştir. 20 Ekim 1991 yılından 18 Nisan 1999 tarihine kadar Türkiye Büyük Millet Meclisinde Yasama çalışmalarında bulunmuştur.

Refah Partisi ve Doğru Yol Partisi koalisyon döneminde (Refah Yol Hükümeti) Turizm Bakanlığı görevine getirilmiştir. Sonra Söz Milletindir Partisi ve Doğru yol partisine geçiş yaptı. 1998 Yılında Anavatan Partisine geri döndü ve burada kaldı. Bakanlığı bir yıl süren Mehmet Bahattin Yücel bakanlığından önce Türkiye Büyük Millet Meclisi Turizm İhtisas Komisyonu üyeliği yapmıştır. Bakanlıktan ayrılması Tansu Çiller ve Necmettin Erbakan'a sunuduğu Sincan'a tank yürüten komutanın emekliye ayrılması teklifin kabul edilmemesi üzerine istifası ile gerçekleşmiştir.

Bakanlığı sırasında Türkiye'de ki turist sayısını çok zor bir dönemden geçmiş olmasına rağmen yüzde 14.7 arttırmıştır. Bakanlık görevini Işılay Saygın devralmış ve İbrahim Gürda'a teslim etmiştir. 1972 tarihinde Türk Ceza Kanununun 141 ve 142. Maddelerine karşı geldiği gerekçesi ile tutuklanmıştır. Kartal ceza evinde tutuklu kalan Mehmet Bahattin Yücel 1974 yılında 2 yıl sonra beraat etmiştir.

Türkiye'de ki kumarhaneler Mehmet Bahattin Yücel zamanında kapatılmıştır. Kapatılmasının nedeni olarak vergi ödememeleri, zarar etmeleri ve yatırım indiriminden yararlanmalarıdır.

Şirketi 2003 yılında faaliyetlerini kapatmıştır ve kendisi tcaret yapmayı bırakmıştır.

Mehmet Bahattin Yücel, Fatıman Yücel ile evlidir ve iki çocuk sahibidir. Fatıman Yücel gazeteci ve televizyoncudur. Fatıman Yücel Vatan'da gazetesinde başladığı gazetecilik kariyerine aktüel gibi dergilerle devam etmiştir

Bunun haricinde Kanal D'de yayınlanan "El Ele" programını yapmıştır. Program daha sonraları başka kanallara taşınmıştır. Şuan da ise bir şirkette sosyal sorumluluk projelerinde danışmanlık yapıyor. Mehmet Bahattin Yücel'in iki evladı da erkektir.

Mehmet Bahattin Yücel 1971 yılında henüz öğrenciyken Kayhan Turizm'de çalışmaya başlamıştır. Kendi deyimi ile önce turizmci olmuş daha sonra tarih bölümünü bitirmiştir.

Kayhan Turizm Türkiye'de ilk otomobil kiralama şirketidir. Bu şirkette Mehmet Bahattin Yücel araç teslim edip, araç teslim alma işi ile ilgileniyordu. Yine kendi deyimi ile turizm işine en başından başlamıştır.

Mehmet Bahattin Yücel şuan da Okan Üniversitesinde turizm ve tarihin bağlantılarını gösteren bir eğitim vermektedir. Mehmet Bahattin Yücel'in sevdiği yazarlar ise favori yazarı Yaşar Kemal'dir ve Zülfü Livaneli'ni de okumayı sever.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Mayıs 2024
İmsak 03:36
Güneş 05:22
Öğle 12:50
İkindi 16:45
Akşam 20:08
Yatsı 21:47