Basına İle Sosyal Medyaya Yönelik Yeni Yaptırımlar Yolda

Sosyal medya ile internet ortamıyla alakalı çeşitli düzenlemeleri içermekte olan sosyal medya yasası hakkında yeni bir gelişme bulunuyor

Gündem 15.06.2022, 21:11 İrem Durak
Basına İle Sosyal Medyaya Yönelik Yeni Yaptırımlar Yolda

Basına İle Sosyal Medyaya Yönelik Yeni Yaptırımlar Yolda

Sosyal medya ile internet ortamıyla alakalı çeşitli düzenlemeleri içermekte olan sosyal medya yasası hakkında yeni bir gelişme bulunuyor. TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşmeleri süren düzenlemenin 40 maddesinden ilk 15 tanesi kabul edildi.

AKP ve MHP tarafından 26 Mayıs günü TBMM'ye sunulan 40 maddelik "basın ve sosyal medya" odaklı olan yasa tasarısının TBMM Adalet Komisyonu'nda yapılan görüşmeleri tüm hızıyla devam ediyor. İlk 15 maddenin kabul gördüğü tasarı, basına ve sosyal medyaya yönelik bazı yaptırımlar getirecek.

Basın kartının verilmesine veya iptaline yönelik düzenlemelerle beraber basında "yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" eylemi bu tasarı ile beraber suç olarak sayılacak.

"Basın Kanunu ve Bazı Konularda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" adındaki önerilerle neler değişecek?

İnternet haber siteleri Basın Kanunu kapsamına alınacak.

Yine internet haber siteleri "süreli yayın" tanımı kapsamında alınacak.

Basın İlan Kurumu yayımın durdurulmasını talep edebilecek.

Yanlış haber sonucunda internet sitelerinin yayınladığı tekzipleri ana sayfalarında tutma süresi 7 günden 1 güne düşürülecek.

Basın kartının verilmesine ve iptaline ilişkin yeni hususlar ve şartlar belirlenecek (Henüz bu detaylar kamuoyu ile paylaşılmadı).

Haber alanı dışına çıkanlar, yani habercilik görevini suistimal edip kötüye kullananlar cezalandırılacak.

Yanıltıcı bilgiyi internet ortamında alenen yaymak suç sayılacak.

"İnternet haber sitesi, İletişim Başkanı, İletişim Başkanlığı, Basın Kartı Komisyonu, medya mensubu, enformasyon görevlisi" kavramlarının hukuki tanımı yapılacak.

Süreli yayınlar için verilen beyannamelerde tek sorumlu, İstanbul Asliye Ceza Mahkemeleri olmayacak. Beyannameler ülke genelinde verilebilecek.

Serbest basın kartının tanımı “yurt dışında serbest gazetecilik yapan Türk vatandaşlarına verilen basın kartı” şekline getirildi.

Dernek ve vakıf yöneticilerine basın kartını verecek olan kişi artık Cumhurbaşkanı olmayacak.

Ülkemizdeki yabancılara verilecek basın kartı “6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu"na göre düzenlenecek. Kanundaki şartların sağlanması gerekecek.

Basın Kartı Komisyonu'nun kararı, yürürlük için yeterli olacak. Komisyon başkanı onayına gerek kalmadı.

Basın Kartı Komisyonu, basın kartını doğrudan iptal etmeyecek. İlgili gazeteci, bundan sonra uyarı da alabilecek.

Düzenlemenin TBMM Adalet Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında partileri temsilen katılan isimler arasında da tartışmalar çıktığını belirtelim. Komisyondaki görüşmelerin sonucunda teklifin yasalaşması bekleniyor. Gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Mayıs 2024
İmsak 03:32
Güneş 05:20
Öğle 12:50
İkindi 16:46
Akşam 20:11
Yatsı 21:51