eBay GittiGidiyor'u kapatıp Türkiye’den çekilme kararı aldı

ABD'li eBay, Türkiye iştiraki GittiGidiyor'u kapatacak.

Gündem 20.06.2022, 17:35 İrem Durak
eBay GittiGidiyor'u kapatıp Türkiye’den çekilme kararı aldı

eBay GittiGidiyor'u kapatıp Türkiye’den çekilme kararı aldı

ABD'li eBay, Türkiye iştiraki GittiGidiyor'u kapatacak. Satıcılar platforma artık yeni ürün listeleyemiyor ve 18 Temmuz'da da alımlar sona erecek. eBay, piyasada bulunan rekabetçi dinamikler nedeniyle bu zor ama stratejik kararın alındığını ifade etti.

Küresel e-ticaret devlerinden olan eBay, Türkiye'de bulunan pazaryeri şirketi GittiGidiyor'u kapatacağını açıkladı.

eBay yaptığı açıklamada, eBay'in 2011 senesinde GittiGidiyor'un çoğunluk hissesini satın aldığı ve şirketi bağımsız olan bir platform olarak işlettiği anımsatıldı.

Yüksek Rekabet Ortamı Kapatma Kararının Alınmasında Etkili Oldu

eBay'in ticari operasyonlarını küresel planda düzenli olarak gözden geçirdiği belirtilen açıklamada, "eBay, bu zor ancak stratejik kararı pazardaki rekabet dinamiklerine dayanarak almıştır.

eBay, platformun taşınmasına yardımcı olmak için GittiGidiyor alıcıları ve satıcıları ile yakın iş birliği içinde çalışacak ve günün ilerleyen saatlerinde onlarla daha ayrıntılı bilgi paylaşacak" ifadelerine kullanıldı.

Hesaplara 5 Eylül'e Kadar Erişim Sağlanabilecek

Bugünden itibaren satıcıların yeni ürün listeleyemeyeceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"18 Temmuz'dan itibaren alıcılar yeni satın alımlar yapamayacak. Alıcılar ve satıcılar GittiGidiyor'daki 'Hesabım' sayfalarına 5 Eylül 2022'ye kadar erişim sağlayabilecek. GittiGidiyor'un kapatılmasının eBay'in 2. çeyrek veya tüm yıla ait sonuçları üzerinde önemli bir etkisi olması beklenmiyor.

Referans olarak, GittiGidiyor, eBay'in 2022 yılının ilk çeyreği sonundaki konsolide aktif alıcı sayısına yaklaşık 4 milyon aktif alıcı ile katkıda bulunmuştur."

2011 yılında Gittigidiyor'un yüzde 93'ünü alan eBay, 2016 yılında da hisselerin tamamını almıştı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07