Fransa Türkiye’yi kırmızı listeye tekrar ekledi

Fransa, Türkiye'den yapılan seyahatler ile alakalı olarak kritik bir karar aldı.

Gündem 27.08.2021, 13:17 İrem Durak
Fransa Türkiye’yi kırmızı listeye tekrar ekledi

Fransa Türkiye’yi kırmızı listeye tekrar ekledi

Fransa, Türkiye'den yapılan seyahatler ile alakalı olarak kritik bir karar aldı. Buna göre, Türkiye 28 Ağustos'tan sonra tekrardan kırmızı listede riskli kategorideki ülkeler arasına alınacak.

Türkiye’de son dönemde aşılama oranında artış meydana gelmesine rağmen vaka sayıları 20 bin sınırına dayanınca Avrupa ülkeleri risk kategorilerini tekrardan gözden geçirmeye başladı.

O ülkeler arasında bulunan Fransa, durumu değerlendirmesinin ardından Türkiye’yi tekrardan turuncu listeden kırmızı listeye alma kararını verdi.

Söz konusu karardan sonra alınan tedbirler 28 Ağustos saat 23:59’dan itibaren uygulanacak.

Aşılanmış Kişiler Muaf Olacak

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından yaptığı açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

“Covid-19 salgınının oldukça aktif bir şekilde sirkülasyonu ve bazı varyantlarının yayılması sebebiyle, 28 Ağustos 2021 Cumartesi günü saat 23.59'dan itibaren Türkiye'den Fransa'ya seyahatlerde tedbirler artırılacaktır.

Bu tarihten itibaren, Türkiye yeniden kırmızı bölge olarak sınıflandırılan ülkeler arasında yer alacaktır.

Bu sınıflandırmadan kaynaklanan yeni tedbirlerden, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanmış aşılar ile aşılanmış kişiler muaftır.

Ancak, direkt uçuşla veya üçüncü bir ülkede 14 günden daha kısa bir süre geçirdikten sonra transit olarak Fransa'ya gitmek isteyen ve Fransa topraklarına girme hakkı bulunan aşılanmamış kişiler mücbir bir sebep sunmak durumundadırlar.

Bu kişiler ayrıca:

– Uçağa binmeden önce havayolu şirketine ve sınır kontrol yetkililerine, 48 saatten daha kısa bir süre önce yapılmış negatif sonuçlu bir PCR testi veya antijen testi ibraz etmek durumundadırlar (12 yaşından küçük çocuklar bu yükümlülükten muaftır);

– Fransa'ya vardıktan sonra antijen testi yaptırmak durumundadırlar ;

– Fransa'ya vardıklarında, masrafları tamamen kendileri tarafından karşılanmak üzere, valilik kararnamesi ile ilan edilecek 10 günlük bir karantinaya tabi olacaklar. Söz konusu tedbire riayet edilip edilmediği emniyet ve jandarma görevlileri tarafından kontrol edilecektir. İhlali, en az 1000 euro para cezası ile sonuçlanacaktır.”

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 21:59