Kahramanmaraş’taki 'Dünyanın en saçma binası' yıkılıyor

Google arama motorunda 'Dünyanın en saçma binası' aratıldığında ilk sırada yer alan ve meydan yapılması için yıkılacak Kahramanmaraş İl Özel İdare Binası'nın yüzde 70'i yıkıldı.

Gündem 28.05.2022, 23:36 İrem Durak
Kahramanmaraş’taki 'Dünyanın en saçma binası' yıkılıyor

Kahramanmaraş’taki 'Dünyanın en saçma binası' yıkılıyor

Google arama motorunda 'Dünyanın en saçma binası' olarak gerçekleştirilen aramada ilk sırada yer alan ve bu senenin başında yerine meydan yapılması için yıkılmasına geçilen 18 katlı Kahramanmaraş İl Özel İdare Binası'nın yüzde 70'nin yıkımı tamamlandı. Yıkımdan şimdiye kadar elde edilen 270 ton hurda ise geri dönüşüm olarak kazandırılacak.

Kahramanmaraş'ta 1994 senesinde inşa edilen ve gerek rengi gerekse mimari yapısı ile kentin simgesi haline gelen, internet arama motoru Google'da 'Dünyanın en saçma binası' yazıldığında aramada ilk sırada çıkan binanın yıkımına devam ediliyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı şehir meydanı projesi kapsamında ocak ayında yıkılmasına geçilen binanın yüzde 70’i yıkıldı.

Kentin en işlek caddesi olan Trabzon Bulvarı'ndaki bina tıraşlama tekniğiyle yıkılıyor. Büyük vinçlerle en tepeye çıkarılan iş makineleri tüm katları tek tek yıkarak aşağı iniyor. Binanın her biri 45 metre uzunluğundaki 8 büyük kolon da yıkıldı. Firma yetkilisi Kenan Türkmen, 8 kolonun kaza yaşanmadan, kimse zarar görmeden yıkılmasının önemli olduğunu ve bunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

''2 AYLIK ÇALIŞMAMIZ KALDI''

Yıkımda binadan çıkan demir, bakır, alüminyum gibi geri dönüştürülebilecek hurdaları molozlardan ayırdıklarını kaydeden Türkmen şöyle devam etti:

"Yıkım çalışmamızın yüzde 70'i tamamlanmış vaziyette. 2 aylık çalışmamız kaldı. Tüm katları söktükten sonra -3'e ineceğiz ve 2 ay sonra tamamen teslim edeceğiz.

270 TON HURDA GERİ DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Şu ana kadar yaklaşık 270 ton hurda geri dönüşüme gönderildi. Eksi katları da söküp dolgusunu da yaptıktan sonra yol kotunda teslim edeceğiz.''

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 05 Mart 2024
İmsak 05:46
Güneş 07:09
Öğle 13:05
İkindi 16:17
Akşam 18:52
Yatsı 20:09