Kayıp Türk kaptan 2,5 gün sonra denizde bulundu

İngiltere merkezli bir şirkete ait gemide birinci kaptan olarak görev yapan 40 yaşında olan Erhan Seçkal Bali'nin kuzeyinde kaybolmasının 2,5 gün sonrasında denizde bulundu.

Gündem 05.05.2022, 21:25 İrem Durak
Kayıp Türk kaptan 2,5 gün sonra denizde bulundu

Kayıp Türk kaptan 2,5 gün sonra denizde bulundu

İngiltere merkezli bir şirkete ait gemide birinci kaptan olarak görev yapan 40 yaşında olan Erhan Seçkal Bali'nin kuzeyinde kaybolmasının 2,5 gün sonrasında denizde bulundu. Hastaneye kaldırılan Seçkal'ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Dünyanın birçok ülkesinde gemilerde birinci kaptan olarak görev alan 40 yaşındaki Erhan Seçkal, 17 senedir İngiltere merkezli Zodiac Maritime Denizcilik Şirketi'nde görev yapıyordu. Seçkal, şirkete ait 290 metrelik "Quorn" adlı yük gemisi ile Ocak ayında sefere çıktı.

Liberya bayraklı gemi, 29 Nisan tarihinde Avusturalya'dan Vietnam'a gitmek üzere yola çıktı. 27 Mayıs tarihinde bitirilecek olan sefer, 2 Mayıs tarihinde Erhan Seçkal'ın gemide bulunamaması üzerine durdu. Gemi çalışanları Seçkal'ın kamarasına baktı. Fakat Seçkal, ne kamarasında ne de geminin ortak kullanım alanlarında görülmedi. Seçkal'ın Bali'nin kuzeyinde denize düştüğü tahmini üzerinde durulurken İstanbul'daki ailesi için endişeli bekleyiş başladı. Kaptan Seçkal'ın düştüğü belirtilen bölgede çalışmalar yapıldı.

AİLE YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTU

Endişe içinde bekleyen Eşi Züleyha Seçkal şunları söylemişti: "Yaklaşık 4 yıl önce evlendik. Eşim Uzakyol Gemi Kaptanı olarak görev yapıyordu. Zodiac Maritime şirketinde 17 yıldır çalışıyordu. Bu seferi Ocak ayında başladı, 27 Mayıs'ta bitecekti. 29 Nisan'da Avusturalya'dan Vietnam'a yol almak üzere kalkış yaptılar. En son 2 Mayıs saat 02.53'te bana mesaj yoluyla 'Günaydın' yazdı. Aramızda hiçbir sorun yoktu, ailevi problemlerimiz de yoktu. Ertesi gün gemide ve denizde olmadığı şeklinde bilgi geldi. Kaybolduğunu tahmin ettikleri bölge Endonezya'nın Cava Adaları tarafı. En son deniz aramalarının devam ettiği söylendi."

"2 TANE ÇOCUĞUMUZ VAR, 3 GÜNDÜR YAŞAMIYORUM"

Seçkal sözlerini şöyle sürdürmüştü: "Gemi Liberya bayraklı bir gemi. Gemideki tek Türk benim eşim. Diğerleri farklı milletten insanlar. Belki düşmanlık besleyip itmişlerdir hiçbir şey bilgi alamıyoruz kamera görüntüsü de yok. Lütfen vatandaşınıza sahip çıkın. Ailesine kavuşması için ne gerekiyorsa yapın. Belki yaşıyordur, Cumhurbaşkanımızdan, bakanlarımızdan yardım istiyorum. 2 tane çocuğumuz var, 3 gündür ben yaşamıyorum. İki çocuğum da çok küçük yaşta. Allah'tan tek dileğim bulunması. Biz buradan daha fazla çağrı da bulunursak hızlı sonuç alacağımızı düşünüyorum."

GÜNLER SONRA MÜJDELİ HABER

Ailenin endişeli bekleyişi sürerken sevindirici haber geldi. Denizcilik Genel Müdürlüğü kaptanın denizde balıkçılar tarafından bulunduğunu açıkladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Ramazan Bayramı günlerinde denizde mucize kurtuluş. Liberya bayraklı QUORN isimli geminin kaptanı Erhan Seçkal'ın 02.05.2022 tarihinde Bali Adası'nın yaklaşık 30 mil kuzeyinde seyir halinde iken öğlen sularında gemide bulunmadığı fark edilmiştir. Endonezya RCC ve gemi tarafından yapılan arama faaliyetleri sonuçsuz kalırken, balıkçılar tarafından iki buçuk gün sonra denizde bulunan ve hastaneye kaldırılan Seçkal'ın durumunun iyi olduğu öğrenilmiştir."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Temmuz 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:29
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:21
Yatsı 22:01