Koronavirüs denizde bulaşır mı? Yazın denize girebilecek miyiz?

Yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber pandemi sürecinde tatil planı yapan vatandaşlar corona virüsü açısından en risksiz seçenekleri araştırıyor. Peki corona virüsünün bulaşma riski bakımından hangisi daha tehlikeli; deniz mi, havuz mu?

Gündem 08.05.2020, 16:08
Koronavirüs denizde bulaşır mı? Yazın denize girebilecek miyiz?

Yaz mevsiminin kendini göstermesiyle birlikte tüm kışın sitresini atmak isteyen bireylerin kafasını yeni bir sorun kurcalıyor. Acaba koronavirüs nedeniyle denize girmek tehlikeli mi?

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, corona virüsünün sudan bulaştığına dair bir kanıt olmamasına rağmen, enfekte olmuş bir kişinin havuz veya deniz kullanımı sırasında damlacıklarının suya düşmesi sonucu bulaş riskinin olabileceğini kaydetti.

havuz veya denizde koronavirüs arşivleri | A3 Haber

Dr. Taşkınoğlu, virüs tehlikesinin bitmediğini belirterek, havuz ya da denize girmek için acele edilmemesi gerektiğini belirtti. Havuzda veya denizde bir virüs taşıyıcısı varsa, özellikle havuzda mesafeyi mutlak sağlamak gerektiğini ifade eden Dr. Taşkınoğlu, şunları söyledi:

HANGİSİ DAHA GÜVENLİ: DENİZ Mİ HAVUZ MU?

“Kimseyle 2 ya da 3 metreden daha fazla yakınlaşmayacağınızı bilerek denize ya da havuza girebilirsiniz. Hasta ve ölüm sayısı azaldı; ancak virüsün tehlikesi henüz bitmedi. Aslında havuz hijyen açısından daha iyi bile olabilir. Çünkü içerisinde klor var ve klorun virüsleri öldürme ihtimali daha yüksek. Deniz tuzlu su olduğu için öldüreceğini zannediyoruz; ama bazen biz çok zorda kalırsak, tuzlu suyu virüsleri taşıma besiyeri olarak kullanıyoruz. O yüzden denizdeki tuzlu su virüsü öldüremeyebilir, varlığını sürdürmesine sebep olabilir. ‘Denizde virüs ölecek, havuzda virüs ölmeyecek’ diye bir şey söylememiz mümkün değil. Ancak denizin şöyle bir avantajı olabilir. Deniz sizin çok daha kolay mesafe almanızı sağlayabilir. Ama deniz tuzlu olduğu için avantaj olabileceğini ben düşünmüyorum. Eğer çok istiyorsanız, havuz ilk temizlendiği anda ve boş olduğu zamanda tek başına girmeniz daha sağlıklı olacaktır.”

Yorumlar (1)
Elif eylul 4 yıl önce
Tesekkurler
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:12