Poşet Çayda Her Demlikte 13 Bin Plastik Yutuyoruz!

Artık hemen hemen tüm yerlere ulaşan mikroplastikler, sallama ve demlik çaylarda da bulundu.

Gündem 06.06.2022, 20:20 İrem Durak
Poşet Çayda Her Demlikte 13 Bin Plastik Yutuyoruz!

Poşet Çayda Her Demlikte 13 Bin Plastik Yutuyoruz!

Artık hemen hemen tüm yerlere ulaşan mikroplastikler, sallama ve demlik çaylarda da bulundu. Doç. Dr. Meral Yurtsever tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre bir demlik poşet çaydan 13 bin mikroplastik suya geçiyor.

TÜBİTAK'ın bir projesi bağlamında demlik poşet çaylar ile sallama çaylar kullanılarak bir araştırma yapan Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral Yurtsever, oldukça endişelendirici bir tespitte bulundu. Öyle ki söz konusu paketleri kullanıp içtiğimiz şeyler aslında çay değil, tam bir mikroplastik deposu...

Yurtsever, değişik markalarda 11 sallama çay ile 11 demlik poşet üstünde incelemeler yaptı. Gerçekleştirilen incelemelerde, sallama çayların 4 tanesinde, demlik poşetlerin ise hemen hemen tümünde mikroplastik bulundu. Analizlerini detaylandıran bilim insanı, bir demlik poşet çayın içerisinde ortalama 13 bin adet mikroplastik malzemenin olduğunu belirledi.

Vücudumuz için toksik etkisi var

Mikroplastikler, bugün kullandığımız büyük plastik malzemelerin yapı taşlarını oluşturuyor. Meral Yurtsever tarafından yapılan araştırma polyester, polipropilen ve polietilen gibi malzemelerin çaylarla birlikte vücudumuza girmiş olduğunu gözler önüne serdi. Bilim dünyasının bir süredir yakın markaja aldığı mikroplastiklerin, vücutta toksik etkisi olduğu biliniyor.

Boyutları 1 mikrometre ila 5 milimetre aralığında değişen mikroplastikler, insan sağlığı için oldukça tehlikeli. Diğer tüm zararlarından önce bu malzemelerin kanser yapma riski bulunuyor. Bununla birlikte, laboratuvar çalışmalarına göre mikroplastikler, doğurganlığı da etkiliyor. Ancak bugünlerde gördüğünüz her nesnede mikroplastik olduğunu söylemek gerek. Hatta musluklardan akan sularda bile mikroplastik tespit edildiği oluyor. Daha önceki dönemlerde insan dışkısında da mikroplastik tespit edilmişti...

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:53
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:11