Tosuncuk Mehmet Aydın kusuru BDDK’da buldu!

Çiftlik Bank davasının bir numaralı sanığı olan 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın, bankacılık kanuna muhalefetten de yargılanmaya devam ediyor.

Gündem 09.06.2022, 22:30 İrem Durak
Tosuncuk Mehmet Aydın kusuru BDDK’da buldu!

Tosuncuk Mehmet Aydın kusuru BDDK’da buldu!

Çiftlik Bank davasının bir numaralı sanığı olan 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın, bankacılık kanuna muhalefetten de yargılanmaya devam ediyor. 'Bank' ismini kullandıkları iddiası ile açılan davada Mehmet Aydın savunmasına ''Burada kusurlu olan BDDK'nın kendisidir'' dedi ve beraatini talep etti.

'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın, 'Bank' ismini kullandıkları gerekçesiyle yargılandıkları davada BDDK'yı hedef aldı. Aydın, kusurun kendisinde değil Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda (BDDK) bulunduğunu ifade etti. 

Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Mehmet Aydın ve Fatih Aydın, SEGBİS'le bağlantı sağladı.

Mehmet Aydın duruşmada vermiş olduğu ifadesinde; sıradan bir vatandaş olarak işe başladığını, gerekli yerlere başvurularda bulunduğunu ve Çiftlik Bank ismini tescil ettirdiğini iddia etti.

''KUSURLU OLAN BDDK'NIN KENDİSİ''

Aydın "Daha sonra Türkiye'nin çeşitli yerlerinde 7 çiftlik açtım ve tabelaları oluşturdum. Türkiye'de 160 şarküteri açtım. Belediyelerden izin alarak tabelaları astılar. Ne zaman ki hakkımızda kötü haberler yapılmaya başladı, o zaman sorun oluştu. Sanki ilk defa asıyormuşuz gibi konuşuldu. İki sene sonra zorlama bir şekilde, bizim de başımız yanmasın düşüncesiyle dava açıldı. Bu 2 yılda hiçbir şekilde bana uyarı yapılmadı. Burada kusurlu olan BDDK'nın kendisidir" dedi.

"BANK İSMİNİ KULLANDIĞIM SÜREÇTE BANKACILIK YAPMADIM"

Hakim, sanık Mehmet Aydın'a BDDK'ya başvuruda bulunup bulunmadığını sordu.

Aydın "BDDK'nın belediye ve bankalara, 'İzin ya da ruhsat verirken bu ismin kullanmasına onay vermemelisiniz' demesi lazımdı. Ben resmi izinlerimi aldım, sorumlu değilim. Bu ismi kullandığım sürede hiçbir bankacılık faaliyetinde bulunmadım" şeklinde cevap verdi.

"TİCARİ İŞLEM PARA TOPLAMA SAYILMAZ"

Aydın, mahkeme hakiminin 'Sen diğer dosyada yargılanıyorsun, orada para toplamadın mı' sorusuna, "Oradaki işlemlerimiz ticari işlem. Para toplama sayılmaz. Oyun hizmetleri satışı yaptık, karşılığında fatura kestik. Para toplama değildir. Bu aşamada beraatimi talep ediyorum" dedi.

Sanık avukatı müvekkilinin bankacılıkla ilgili herhangi bir işlem yapmadığını, buna ilişkin bir logo da olmadığını belirterek "Haksız yere müvekkilim hakkında dava açılmış, beraatini talep ediyoruz" dedi.

FATİH AYDIN "BİZİ NEYLE SUÇLUYORLAR, ANLAMADIM"

Fatih Aydın duruşmadaki ifadesinde, 'Bizi neyle suçluyorlar anlamadım" dedi. Mehmet Aydın bir sonraki duruşmaya katılmak istemediğini belirtirken, abisi "Ben katılacağım, merak ediyorum bu işleri" dedi.

Mahkeme Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ana dava dosyasının ve Siber Suçlarla Şube Müdürlüğü'ne yazılan müzekkerenin mahkemelerine ulaşmadığını belirterek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

3 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENİYOR

İddianamede sanıkların, şirketlerinin reklam ve ürünlerinde ilgili kurumlardan izin almadan 'Bank' ifadesini kullandıkları gerekçesiyle, '5411 Sayılı Bankacılık Kanununa Aykırılık' suçundan ayrı ayrı 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:34
Güneş 05:24
Öğle 12:59
İkindi 16:56
Akşam 20:25
Yatsı 22:07