Türkiye çöplüğe mi dönüşüyor? Avrupa’dan alınan çöpler ne oluyor?

Son zamanlardaki verilere göre atık ithalatında Türkiye lider konumda olduğunu göstermişti.

Gündem 25.06.2022, 16:57 İrem Durak
Türkiye çöplüğe mi dönüşüyor? Avrupa’dan alınan çöpler ne oluyor?

Türkiye çöplüğe mi dönüşüyor? Avrupa’dan alınan çöpler ne oluyor?

Son zamanlardaki verilere göre atık ithalatında Türkiye lider konumda olduğunu göstermişti. Peki bu durum Türkiye'nin Avrupa'nın çöplüğü hâline mi geldiğine işaret ediyor?

Çöp ithalatı, Türkiye’de son zamanlarda sık bir şekilde tartışılmaya başlanan konusu. Bizim de sizler ile paylaştığımız üzere ülkemiz, Greenpeace’in yayınladığı raporlarına göre Avrupa’da en fazla çöp ithal eden ülke olarak belirtiliyordu.

Paylaşılan verilerde Türkiye’nin 2021 senesi boyunca Avrupa ülkelerinden 518 bin 80 ton çöp ithal ettiği ve tekrardan bu konuda lider olduğu aktarılmıştı. Bunun yanı sıra Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), mayıs ayı sonunda paylaşmış olduğu verilerde Avrupa Birliği’nin atık ihracatında Türkiye’nin 14,7 milyon ton ile ilk sırada yer aldığını çıkarmıştı.

 Avrupa’nın çöplüğü hâline mi geliyoruz?

Yayınlanan bu verilerin ardından da ‘Türkiye Avrupa’nın çöplüğü mü oldu?’ sorusu gündeme taşınmıştı. Eurostat’ın verilerine göre Türkiye’ye yapılan atık ihracatı son 20 yılda yaklaşık üç kat artış gösterdi. Bunun yanı sıra Türkiye, 2020’de de 13,7 milyon ton ile yine en üst sırada yer almıştı.

Ek olarak Greenpeace tarafından yayımlanan bir başka rapor, Avrupa’dan ithal edilen plastiğin çevreye ve canlılara büyük bir zarar verdiğini göstermişti. Greenpeace’e göre Türkiye, 2020’de de AB ülkeleri ve Birleşik Krallık’tan 659 bin 960 ton plastik ile bu konuda liderdi. Ülkemiz bu atıkları neden alıyor diye soracak olursanız, çöplerin geri dönüştürülmesinin daha az maliyetli olduğu için satın alındığı; yani Türkiye’nin kendi atığını verimli kullanamadığı belirtiliyor. Ayrıca atıkların gelişmekte olan ülkeler için gelir kaynağı olabildiği ifade edilor.

Çevreciler, bu verilerin Türkiye’nin ‘sıfır atık’ hedefinden uzaklaştırdığını, plastiklerin çevreye ve insanlara büyük zararlar verdiğini vurguluyor. Çözümün ise çöp ithalatının yasaklanmasında olduğunu aktarıyor.

"İthal edilenler çöp değil, hammadde"

Bu konu hakkında farklı yorumların bulunduğunu da eklemek gerek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Mehmet Emin, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamalarda “İthal edilenler çöp değil, sanayinin ham maddesi. Demir çelik sanayisinin getirip yeni ürün ürettiği ham madde” ifadelerini kullanmıştı. Ayrıca plasitk atık ithalatında sıkı denetimler uygulandığı ve bu konuda önemli gelişme kaydedildiği de yetkililer tarafından belirtilmişti.

Bunun yanı sıra Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kimsenin çöpe milyar dolarlar ödemeyeceğini belirten Eroğlu, Eurostat’ın verilerinde belirtilen atıkların geri dönüşüm için kullanılan hammadde olduğunu ifade etti. Başkan ayrıca bu atıkların 11 milyonunun metal olduğunu, hepsinin plastik olduğu konusunda yanlış bir algının bulunduğunu belirtti.

Çöp Cenneti Olmaya Devam: Türkiye'nin Geçtiğimiz Yıl Avrupa'dan Ne Kadar Çöp Aldığı Açıklandı (Yine Bir Numarayız)

Eroğlu, son olarak geri dönüştürülmüş hammade üretmenin gerekli olduğunu, bunun da sebebinin Türkiye’nin yaptığı ihracatlar olduğunu belirtti. Peki siz Türkiye’ye gelen atıklar hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:18
Güneş 05:14
Öğle 12:56
İkindi 16:54
Akşam 20:28
Yatsı 22:15