Yeni Bağımlılık Türü: Kripto Bağımlılık…

Bağımlılık konusunu inceleyen akademisyenler, madde bağımlılığı kadar riskli görülen dijital bağımlılığa ek olarak son günlerde yatırım için herkesin ilgisini çeken kripto para bağımlılığının da oluştuğunu belirtti.

Gündem 24.05.2022, 19:58 İrem Durak
Yeni Bağımlılık Türü: Kripto Bağımlılık…

Yeni Bağımlılık Türü: Kripto Bağımlılık

Bağımlılık konusunu inceleyen akademisyenler, madde bağımlılığı kadar riskli görülen dijital bağımlılığa ek olarak son günlerde yatırım için herkesin ilgisini çeken kripto para bağımlılığının da oluştuğunu belirtti.

Bu sene ilk defa gerçekleştirilen 'Psikoloji Günleri' kapsamında “bağımlılık” konusu ele alındı. Uzmanlar ve akademisyenler tarafından bağımlılık ve türleri konuları konferanslar ile masaya yatırılırken uzman psikologlar ile beraber farkındalık oluşturmak için öğrencilerle etkinlikler gerçekleştirildi.

Etkinlikte bağımlılık türleri arasında bulunan dijital bağımlılığın giderek artmasıyla devam ettiği bunun yanı sıra blockhain teknolojisi ile görülen kripto para yatırımcılarının bağımlılık derecesinde alışkanlıklar kazandığı ifade edildi.

Her ne kadar yatırım aracı olarak görülüyor olsa bile insanların telefon ve internet başında takip etmek için çok fazla zaman harcadıkları ve oluşan bu bağımlılığın da artık dijital bağımlılık kategorisine girdiği ifade edildi.

“ESKİNİN DEDİKODUSU ŞİMDİNİN SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞINA DÖNÜŞTÜ”

Özellikle dijital ve sosyal medya bağımlılığın artık tehlikeli boyutlara ulaştığını aktaran Prof. Dr. Hayrettin Akkaya gençlere uyarılarda bulundu.

Akkaya, “Dijital bağımlılık, şu anda pek çok bağımlılığın önüne geçmiş durumda. Bu bağımlılık sonucu elektro manyetik aldığımız için fiziki olarak zaten zarar görüyoruz. Mental olarak da hep aklımız teknolojide, sosyal medya hesaplarında. Sürekli olarak haber alma ve paylaşım yapma içgüdüsü içerisindeyiz. Eskiden dedikodu olurdu, fitne fesat bu şekilde yayılırdı ama sosyal medyadaki kadar insanların hayatları ile oynanamazdı. Simdi sosyal medya ve teknoloji o kadar hızlı yayılıyor ki bu durumun önüne geçilemiyor. İnsanlar hatta sahte hesaplardan hükumete ve devlete bile iftiralarda bulunabiliyor" dedi.

Akkaya şöyle konuştu:

"Sadece bağımlılık olarak değil bu bağımlılığa bağlı olanların yapmış oldukları yalan haber yapma, yanlış bilgi verme bağımlılığı da toplumu ve insanları da rencide etmekte. Bu yüzden toplumdaki huzur ve güven de sarsılıyor. Tehlikeli bu durum dolayısıyla gençlerimizin her gördükleri paylaşıma inanmamaları, bunları mutlaka irdelemeleri gerekiyor. Gençlerin bağımlılıktan ziyade, önce sağlıkları, sonra işleri sonra da topluma bağımlılıkları olmaları gerekiyor. Eğer bir bağımlılık olacaksa böyle iyi bir bağımlılık olsun. Diğer zararlı bağımlılıklardan uzak durmalı."

“ARTIK AĞAÇ YAŞKEN DEĞİL FİDAN İKEN EĞİLİR”

Davranış bozukluklarına sebep olmamak için ailenin çocuklara verecek oldukları ilk yılların çok önemli olduğuna dikkat çekmek için, “Artık ağaç yaşken değil fidan iken eğilir” cümlesini kuran Prof. Dr. Akkaya, “Aslında her şey kişinin kendisinde bitiyor. Fakat yine de aile kavramı burada özellikle çocukların sosyal yaşama karışmadan önceki döneminde çok önemli. Ebeveynlerin kendi bağımlı olmadan, insan sevgisi odaklı çocuklarını okul çağına kadar yetiştirirlerse çok güzel bir temel atmış olurlar. İşte bu 4-5 yıl, ileride kötü alışkanlıkları için kişinin gelişiminde dikkat edilmesi gereken zamanlar. Çünkü artık ‘ağaç, yaşken değil fidan iken eğiliyor’. Çocuklarımız da ileride neyin yanlış neyin doğru olduğunu görerek bu tür zararlı bağımlılıklardan uzak durması ve bağımlıklara engel olması gerekiyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“GÜNDE 8-10 SAAT SOSYAL MEDYA KULLANILIYOR”

Dijital ve sosyal medya bağımlılığının gençler arasında artık 8-10 saate kadar çıktığını vurgulayan Bağımlıkla Mücadele Komisyon Koordinatörü Gökhan Tekin ise, “Dünyada, ülkemizde ve bulunduğumuz Esenyurt ilçesinde bağımlılık konusu yüksek bir artış eğiliminde. Madde kullanım oranı 8-9 yaşına kadar indiği gözükmekte. Özellikle gençler arasında teknoloji ve sosyal medya çok yüksek seviyeye ulaştı. Günde ortalama 8 ile 10 saat arası sosyal medya ve internet bağımlılığı var. Gençlerin sosyal medya ve teknolojiyi kullanmalarını ama bunu bilinçli bir şekilde ihtiyaçları doğrultusunda kullanmalarına yönelik eğitimler vermeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

Demir de son olarak kripto para bağımlılığına dikkat çekerek, “Özellikle son yıllarda kumar bağımlılığı bunun alt dalı olarak da dijital oyun bağımlılığı artış göstermekte. Yine yatırım aracı olarak değerlendirilen kripto paraya yönelik bağımlılıklar artmakta. Bu ve diğer bağımlıklarda bizim en önemli rolümüz önleyici çalışmalar yaparak gençlere bağımlılık konusunda farkındalık oluşturmalıyız” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:12