Z kuşağı kimlerden oluşuyor?

1990'ların ortaları ve 2010'ların başları arasındaki dönemde doğan, dijital teknolojiyi çok iyi kullanıyor ve sosyal meselelere meraklı olan Z kuşağı... Güçleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın tartışmalı seçim mitingini, sosyal medya platformu TikTok'u kullanarak "trollemeleriyle" daha bir görünür oldu. Peki, bu kuşak hakkında başka neler biliyoruz?

Gündem 27.06.2020, 14:47 14.09.2020, 16:10 İrem Durak
Z kuşağı kimlerden oluşuyor?

Koronavirüs salgını nedeniyle 3 ay ara verdiği mitinglerden istediğini bulamqayan Donalt Tramp, kampanyalara darbe vuran kesimin  genç aktivistler olduğu iddia etti. 20 Haziran'da Tulsa'da yapılan tartışmalı mitinge rekor kalabalıkların katılacağını planlayan Tramp kampanya ekibi, 19 bin kapasiteli alanın üç'te birinin dolması karşısında oldukça şaşırdı.

Haberlere konu olan düşük katılımın nedenini  TikTok uygulamasını kullananlar ve Kore pop müziği ya da K-pop hayranlarının, TikTok uygulaması üzerinden yaşıtlarını, mitinge gitmeyecekleri halde bilet almaya ikna etmeleri olduğu iddiası ortaya attı. Bu iddialara karşı kampanya ekibi,  düşük katılımdan medyayı ve dışarıdaki protestocuları sorumlu tuttu ve gençlerin internet üzerinden aldıkları biletlerin herhangi bir etkisi olmadığını iddia etti.

 Trump'ı "trolleyen" K-Pop hayranlarına dikkatler çevrilirken, bu yeni grubun siyasetçilerin başını ağrıtacağı belli. 

ZOOMERLAR KİMDİR?

Zoomerlar, 1990-2010 yılları arasında dünyaya gelmiş, Z kuşağı olarak da adlandırılan ve 1944-1964'te doğan "baby boom-bebek patlaması" kuşağı için kullanılan boomer teriminden onaylanmış bir terimdir. 

ÖNEMLERİ

Küresel nüfusun yüzde 32'sini oluşturdukları için sayıca en kalabalık  kesim oldukları bir gerçek. 1981-1996 arasında doğöuş milenyum kuşağı olarak adlandırılan hâlâ yaş ortalaması 30 civarında olan dünya nüfusunun en kalabalık yetişkin nüfusu. iken Dünya Bankasına göre  zoomerlar da şimdiden çalışan nüfusun yüzde 41'ini oluşturuyor.

Sosyologlar, Zoomerların diğer kuşaklardan birçok noktada ayrıldığını belirtiyor. 'Dijital dünyada doğan' ilk kuşak olarak değişen dünyaya geldiler. Sosyal medyayı en çok kullanan kesimdir ve hem sayı hem de harcanan zaman anlamında bu konuda milenyum kuşağını geçiyorlar. Zoomerların, ayrıca sosyal medyayı haber kaynağı olarak görme oranı yüzde 60. Ayrıca yine bazı araştırmalara göre, zoomerler bazı ülkelerde seleflerine göre daha büyük aranda yüksek öğrenim görüyor.

Milenyum kuşağı gibi, zoomerlar da sosyal eylemlilikten çekinmiyor, hatta daha erken başlayabiliyorlar.

En meşhur zoomer aktivistlerse Nobel Ödülü alan 22 yaşındaki Malala Yousafzai ve Time dergisinin geçen yıl yılın insanı seçtiği 16 yaşındaki "iklim savaşçısı" Greta Thunberg..

Daha çeşitliler mi?

BD tarihindeki en çok etnik çeşitlilik barındıran kuşak Zoomerlar. Pew Araştırma Merkezi'nin 2019 yılında yaptığı bir araştırmaya göre  zoomerların yüzde 52'si beyaz. Beyazların genel nüfustaki oranı ise yüzde 60.

Zoomerlar diğer kuşaklara göre daha mı hoşgörülü?

 Varkey Vakfı, 2016 yılında Zoomerlar hakkında bu güne kadarki yapılmış en geniş araştırmayı yapmış, ve bu araştırma kapsamında tüm kıtalardaki 20 ülkede yaşayan, 15-21 yaşları arasındaki 20 bin kişiyle görüşülmüştür. 

Yapılan ankete göre gençlerin yüzde 89'u cinsiyet eşitliğne, yüzde 63'ü kürtaj hakkına, yüzde 63'ü eşcinsel evliliğe destek veriyor. Ankata katılan gençlerin yüzde 31'i ise "göçmenlerin ülkelerinde yasal olarak çalışması ve yaşamasını kolaylaştırması gerektiği" görüşünde. .

Zoomerların siyasete karşı tutumları ne?

Teknolojiyi iyi kullanan ve sosyal meselelere ilgi duyan zoomerlar, siyaset konusunda çekimser. 18-29 yaş arasında başkanlık seçimlerine katılım, diğer yaş gruplarına göre en düşük düzeyde. Trump'ın seçildiği 2016 başkanlık seçimlerinde kayıtlı seçmenlerin sadece yüzde 50'si oy vermişti.

Ancak, 2014'teki ara seçimlerde yüzde 20 olan katılım, 2018'de yüzde 36'ya çıktı. Uzmanlara göre bunun nedeni zoomerların oy kullanacak yaşa gelmesi. 

Milenyum kuşağından, 30 yaşındaki Alexandria Ocasio-Cortez'in seçilmesi ve ABD Kongresi'nde hizmet veren en genç kadın olmasının ardında, genç seçmenler var.

2016'daki başkanlık seçimlerinde, genç seçmenlerin sadece yüzde 37'si Trump'a destek vermiş, yüzde 55'i Demokrat rakibi Hillary Clinton'a oy vermişti.

Ancak Zoomerların sol kesime yatkın olduğunu da diyemeyiz. Brezilya lideri Jair Bolsonaro'nun iki yıl önceki zaferi, 18-24 yaş arasındaki seçmenlerin yaklaşık yüzde 60'ından aldığı destekle mümkün olmuştu.

Siyaset ve Kore pop müziği pek bağdaşmayan iki şey olsa da, internetteki bu kitle uzun süredir sosyal ve siyasi angajmanlarıyla biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde, K-pop hayranları Black Lives Matter (BLM) hareketine önemli destek vermiş, dünya genelinde para toplayıp insanları sosyal medyayla harekete geçirmişti.

Giderek büyüyen bu kitlenin siyasi görünürlüğü de daha fark edilir düzeylerde olacak ve büyük ihtimalle Trump ve diğer siyasetçilerin başını ağırtacak.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 29 Mayıs 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:16
Öğle 12:51
İkindi 16:47
Akşam 20:16
Yatsı 21:58