Altyapı Çilesine Son

ASKİ Genel Müdürlüğü, Mamak ilçesinde 20 yıldan bu yana ihmal edilen altyapı problemini çözmek için yoğun mesai yapıyor.

Mamak 23.08.2021, 21:17 İrem Durak
Altyapı Çilesine Son

Altyapı Çilesine Son

ASKİ Genel Müdürlüğü, Mamak ilçesinde 20 yıldan bu yana ihmal edilen altyapı problemini çözmek için yoğun mesai yapıyor. Her yağmur yağdığı zaman su taşkınlarının meydana geldiği Sağduyu ve Dereboyu Caddesi’nde başlatılmış olan altyapı çalışmalarında sona gelinirken, bölgede asfalt serim çalışması da sürüyor.

    Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “Önceliğim halkın sağlığı ve canı” sözlerini baz alarak hareket eden ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent’in seneler içinde biriken altyapı, atık su (kanalizasyon), yağmur suyu ve içme suyu hattı problemlerini teker teker çözüyor.

    Son olarak Yeşilbayır Mahallesi’nde her yağmur yağdığında dükkân ve evlerin bodrum katlarını pis su basan Sağduyu ve Dereboyu Caddesi’nde çalışma sürdüren ASKİ ekipleri, bölgede ana kolektörü yenileyerek, yağmur suyu ve atık su hatlarını birbirinden ayrıştırıyor.

    Hızla ilerleyen çalışmalarda sona yaklaşılırken, Sağduyu Caddesi ve çevresinde 4,5 kilometre, Dereboyu Caddesi’nde ise 650 metre yağmur suyu ve 650 metre de atık su imalatı gerçekleştiriliyor. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk mahalle muhtarlarıyla birlikte hem esnafa hem de vatandaşlara yerinde incelediği çalışmalar hakkında bilgi verdi.

SEL MANZARALARINA SON

    ASKİ ekiplerinin sahada yoğun mesai harcadığını belirten Öztürk, şöyle konuştu:

“Sağduyu Caddesi yıllar önce gecekondu bölgesinden katlı yapılaşmaya döndü. Bu geçiş döneminde kısmen ihmal edilen çapların büyütülmesi gerekiyordu. Gerek Sağduyu Caddesi gerekse de caddeye bağlantı veren eğimin fazla olduğu ara sokaklardaki sıkıntıyı çözmek adına yaklaşık 4,5 kilometre civarında yağmur suyu ve pis su hattı döşüyoruz. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi ise bölgede asfalt çalışması başlatacak. Kalıcı çözüm adına altyapı ve üstyapı imalatlarımızı bitirdikten sonra caddede bir daha yoğun yağışlarda herhangi bir sorun yaşanmayacağını düşünüyorum.”

    Dereboyu Caddesi’ndeki çalışmaları da yakından takip ettiklerini belirten ve esnafı ziyaret eden Öztürk, şu bilgileri paylaştı:

“Özellikle esnafımızın ciddi sıkıntı yaşadığı Dereboyu Caddesi’nin 435 Sokak ile kesiştiği noktadayız. En son yağışta yaşananlar göz önüne alındığında söz konusu tablonun bir daha yaşanmaması, vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına var gücümüzle çalışıyoruz. Buraya bağlantı sağlayan çok dik sokak ve caddelerde örneğin Mutlu Caddesi’nde çok büyük ızgara imalatları yapıyoruz. Çünkü Dereboyu Caddesi’ne taşkın ulaşmadan boğalım, kısmen sisteme suyu aktaralım istiyoruz. Karşımıza sürekli enerji hatları, internet hatları, değiştirilmesi gereken eski hatlar çıkıyor. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diliyoruz. Çalışmaları en kısa sürede bitirmeyi planlıyoruz.”

MAHALLE MUHTARLARINDAN ASKİ’YE TEŞEKKÜR

    Şiddetli yağış sonrası su taşkınlarının bölgede uzun zamandır devam ettiğini, bu sorunu kökten çözüme kavuşturmak için Büyükşehir ekiplerinin yoğun çalıştığını vurgulayan Küçükkayaş Mahalle Muhtarı Serkan Çetintaş, “Su baskını gibi sıkıntılarımızın bundan sonra olmayacağını umut ediyoruz. Asfaltımız da biterse esnafımız, vatandaşımız şu sıcaklarda tozdan kurtulacak. Teşekkür ediyoruz” dedi.

    ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Mutlu Caddesi’nde devam eden ızgara imalat çalışmalarını denetlerken, Yeşilbayır Mahallesi Muhtarı Hakkı Ünal da, “Mansur Yavaş başkanımıza ve genel müdürümüze hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Asfalt atıldığı zaman mahallemize güzel bir hizmet gelmiş olacak” diye konuştu.

      Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri de Mamak Yeşilbayır Mahallesi Sağduyu Caddesi’nde asfalt serim çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken, mahalle esnafı; 9 Haziran 2021 tarihinde yaşanan sel felaketinde Dereboyu Caddesi’nde büyük maddi hasarın meydana geldiğini, Kutlu Mahallesi Mutlu Caddesi ve General Zeki Doğan Mahallesi 489. Sokaktaki arazinin topografik yapısından dolayı sel sularının doğrudan Dereboyu Caddesi’ne yöneldiğini vurgulayarak yıllarca ihmal edilen altyapı çalışmalarının başlamasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.   

    Bölgede yaşayan esnaf daha önce Mamak Belediyesinin halkın parasıyla yaptırdığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesini suçlayan pankarta tepki göstererek ASKİ tarafından yapılan çalışma alanına, “Yeşilbayır halkı hizmetin en iyisine layık. Eskimiş altyapımızı baştan aşağı yenileyen Mansur Yavaş’a teşekkür ederiz” yazılı pankart astı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak 06:02
Güneş 07:25
Öğle 13:07
İkindi 16:09
Akşam 18:39
Yatsı 19:57