Mamak'ta manzara değişmiyor

Başkent Ankara’da günlerdir etkili olan sağanak Mamak’ta hayatı adeta durma noktasına getirdi.

Mamak 15.06.2022, 17:15 İrem Durak
Mamak'ta manzara değişmiyor

Mamak'ta manzara değişmiyor

Başkent Ankara’da günlerdir etkili olan sağanak Mamak’ta hayatı adeta durma noktasına getirdi.

Ankara’da günlerdir etkili olan sağanak Mamak'ta hayatı durma noktasına getirdi. İlçede tahrip olan yollar ile evlerin büyük bir kısmının sular altında kalması vatandaşların mağdur olmasına sebep olurken, sürücüler ise bozulan yollarda zorlandı.

Ankara'da bir haftadan bu yana devam eden sağanağın etkilerinin en fazla hissedildiği yer olan Mamak'ta hayat zaman zaman durma noktasına geldi. Altyapı yetersizliği nedeniyle her yağıştan sonra ilçede sular altında kalıp bozulan yollar vatandaşların olumsuz etkilenmelerine neden olurken, sürücüler de bir kazaya kurban gitmemek adına ecel terleri döktü. Yollardan güçlükle geçen araçların da zaman zaman çukurlara girmeleri trafikte olumsuz anlar yaşanmasına sebep oldu. Bazı vatandaşların evlerini su basarken, binalarının zemin katıları sel suları altında kalan çevre sakinleri ise problemlerinin çözülmesi için yetkililerden yardım talep etti.

"Bir kamyon pislik var burada"

Binalarının zemininde çöpler biriktiğini söyleyen Tahsin Dön, "Her yağış yağdığı zaman bu apartmanın altı şerden kurtulmuyor. Bu parkı yapmış oldukları yerde rögarlar tamamıyla su almıyor ve bizim buraya dökülüyor. Şu anda çok mağdur durumdayız. Ekip gönderdiler, 'buraya dolduğu için temizlik yapamayız, yağmur kesildikten sonra tekrar haber verin, gelelim temizleyelim' dediler. Yalnız temizleme önemli değil, bizim duvarımızın yükselmesi gerekiyor. Yükselmediği müddetçe de oradan gelen parktan gelen su buraya doğru geliyor. Ev sahipleri çok mağdur durumda. Ne yapacağımızı, ne edeceğimizi şaşırdık. Şu anda bir kamyon pislik var burada onları aldırmak istiyoruz ve özellikle şu duvarın yapılması, o parktan bu tarafa su geçmemesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Alt yapıyı güzel yapsınlar"

Evini su basan sel mağduru Yılmaz Irmak da, "Yolların bazı yerleri bozuluyor bazı yerleri bozulmuyor, asfalt kalkıyor. Her yağışta genelde rögarımız tıkandığı zaman tuvaletlerden evin içine geri tepiyor, geri teptiği zaman da evin içine pis su doluyor. Parkelerimiz ayağa kalkıyor. Zararımız çok, bütün eşyalarımız dünkü yağışta gitti. Eziyetini zararını biz çektik. Eşyalarımız, halılarımız hepsi gitti. Talebimiz ve isteğimiz kanalizasyon işlerinin güzel yapılmaları. Alt yapı çalışmalarını da güzel yapsınlar. Trafikte de zor anlar yaşanıyor illaki. Tek yön yapmaları lazım. Akşam iş çıkışında arabalar, insanlar yolun ortasından gidiyor. Araba koyacak, park edecek yer yok. Yollarda bozulmalar oluyor sel olduğu zaman. Alt yapıyı güzel yapsınlar. Biz yağmur sularını evimizin içinde istemiyoruz. Çok zor durumdayım" dedi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 21:59