Mamak’ta Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Mamak Kentsel Dönüşüm Projesini bitirmek ve vatandaşların senelerdir yaşamış oldukları mağduriyeti ortadan kaldırmak için çalışmalarını durmadan sürdürüyor.

Mamak 25.04.2022, 14:55 İrem Durak
Mamak’ta Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

Mamak’ta Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Mamak Kentsel Dönüşüm Projesini bitirmek ve vatandaşların senelerdir yaşamış oldukları mağduriyeti ortadan kaldırmak için çalışmalarını durmadan sürdürüyor.

BÖLGEDE ATIK TEMİZLİĞİ BAŞLADI

     Ankara Büyükşehir Belediyesi, Mamak Kentsel Dönüşüm Projesini bitirmek ve vatandaşların senelerdir yaşadıkları mağduriyeti ortadan kaldırmak için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Kent Estetiği Daire Başkanlığı ve Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, Boğaziçi ve Akşemsettin Mahallesi’nde yer alan güvenlik ve çevre kirliliğine sebep olan gecekonduların hafriyatını kaldırıyor.

      Büyükşehir Belediyesi Mamak’ta 2008 senesinde başlayan fakat bir türlü bitirilemeyen kentsel dönüşüm projesini bitirme için çalışmalarını 7/24 devam ettiriyor.

     İlk olarak 4 bin 200 konutu bitirerek hak sahiplerine vermeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, bir yandan da güvenlik ve çevre sağlığını tehdit etmekte olan gecekondu yıkıntılarının bölgeden temizlenmesi için çalışmalarına hız verdi. Kent Estetiği ve Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, Mamak Boğaziçi ve Akşemsettin Mahallesinde yıkılmış olan gecekondu hafriyatlarını temizlemeye başladı.

MAHALLELİLERE DERİN NEFES ALDIRAN ATIK TEMİZLİĞİ

      Yaklaşık 5 ay sürecek olan çalışma kapsamında şu ana kadar 357 kamyon inşaat atığı topladıklarını belirten ABB Kent Estetiği Daire Başkanı Ahmet Turan Söylemez, şu bilgileri verdi:

“Boğaziçi Mahallesi’nde 2008 yılından beri Ankara Büyükşehir Belediyesinin devam ettirdiği bir kentsel dönüşüm projesi var. Geçmişten gelen gecekondulaşmayı engelleyecek bir kentsel dönüşüm projesi bu ve bu proje çerçevesinde yaklaşık 5 bin hak sahibiyle sözleşmeler yapıldı. Bu alan 2008 yılında boşaltıldı ve bölge bir çöküntü hâline dönüştü. Pek çok yıkıntı, inşaat artıkları, bazı yıkılmayan binalarda bir takım usulsüz yerleşimler ve çevre sakinlerini rahatsız edecek çeşitli faaliyetler başladı. Büyükşehir Belediyesi olarak burayı iyileştirme niyetindeyiz. Bu amaca yönelik Sayın Mansur Yavaş Başkanımızın yönlendirmesi ile Fen İşleri Daire Başkanlığımız ile bölgeye girdik. Amacımız, bölgedeki inşaat atıklarını ve kirletici unsurları bu bölgeden toplamak.”

      Gecekondu kalıntılarının temizlenmesiyle birlikte güvenlik ve estetik sorununun ortadan kalktığını ve rahat bir nefes aldıklarını vurgulayan mahalle sakinleri de düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

-Sefa Demir: “Burası yaklaşık 15 yıldır yarı yıkık bir hâlde duruyor. Bundan kaynaklı alkol ve uyuşturucu madde kullanan insanlar çok fazla geliyordu buraya. Yapılan çalışmalardan sonra bu durum ortadan kalktı. Vatandaş burayı yürüme yolu olarak kullanıyordu ancak gelenler yüzünden rahatsız oluyorlardı. O yüzden çok güzel bir çalışma oldu. Hem güvenlik hem de estetik açıdan gayet başarılı oldu.”

-Mehmet Tara: “1966’dan beri burada oturuyorum. Çalışmalardan çok memnunuz. Görüntü kirliliği çok fazlaydı, güvenlik açısından sorunlar yaşanıyordu. İnsanların mağduriyetleri giderilince daha da mutlu olacağız, çok teşekkür ederiz.”

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:34
Güneş 05:24
Öğle 12:59
İkindi 16:56
Akşam 20:25
Yatsı 22:07