Pfizer'ın Covid-19 hapı sorgulanmaya başladı

ABD'de Covid-19 tehlikesi yüksek yetişkinlerin kullanması izni ile piyasaya sürülen Paxlovid hapının işlevselliği tartışma konuları arasında yer alıyor.

Sağlık 10.05.2022, 15:07 İrem Durak
Pfizer'ın Covid-19 hapı sorgulanmaya başladı

Pfizer'ın Covid-19 hapı sorgulanmaya başladı

ABD'de Covid-19 tehlikesi yüksek yetişkinlerin kullanması izni ile piyasaya sürülen Paxlovid hapının işlevselliği tartışma konuları arasında yer alıyor. Uzmanlara göre, "ilaç ile ilgili hala öğrenilecek çok şey var."  Paxlovid kullanan yetişkinler üstünde yapılan araştırmada, ilacın beş günlük alımı bitirdikten birkaç gün sonra Covid-19 belirtileri yeniden görülen vakalara rastlandığı ifade edildi.

ABD'de, Pfizer'ın üretmekte olduğu ve Aralık 2021'de kullanım izni verilen Covid-19 hapının yararı ile ilgili soru işaretlerinin arttığı ifade edildi.

ABD'li doktorların ve sağlık yetkililerinin, kullanıcıların bir kısmında tekrar virüs belirtilerinin görülmesi sonucu, Pfizer'in Covid-19'a karşı evde kullanılabiliyor olan Paxlovid hapının işlevselliği ile ilgili şüpheye düştüğü vurgulandı.

Paxlovid kullanan bin yetişkin üzerinde araştırma yapan uzmanların, şiddetli Covid-19 riski yüksek yetişkinlerin kullanması izniyle piyasaya sürülen ilaç hakkında "hala öğrenilecek çok şey olduğunu" düşündüğü bildirildi.

Araştırma ekibindeki doktorlar, Paxlovid'in beş günlük alımı tamamladıktan birkaç gün sonra Covid-19 belirtileri tekrar görülen vakaların varlığından bahsederken bu hastalardaki virüsün hala bulaşıcı olup olmadığı ve ikinci bir Paxlovid kürü almaları gerekip gerekmediği konusunda emin olmadıklarını ifade etti.

Johns Hopkins Üniversitesi'nden Andy Pekosz'ın, "Paxlovid dozunun virüsü tamamen bastıracak güçte olmayabileceği ve ilaca dirençli mutasyonları tetikleyebileceği" görüşüne de yer verildi.

Geçen hafta, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Pfizer'ın Covid-19 hapının virüse tekrar yakalanan hastalara faydalı olduğuna dair "ellerinde kanıt bulunmadığını" bildirmişti.

ABD hükümeti, Pfizer'dan 20 milyon insanı tedavi edecek kadar Paxlovid hapı satın almış ve bunun için ilaç firmasına 10 milyar dolardan fazla ödeme yapmıştı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07