Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

Sağlık 21.11.2021, 19:42 Sponsorlu icerik
Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

Türkiye, son yıllarda sağlık turizminin öncü ülkeleri arasında yer alıyor. Özellikle saç ekimi için Avrupa, Ortadoğu, Kanada, İngiltere ve Afrika gibi farklı ülke ve bölgelerden yoğun bir talep söz konusu. Türkiye’nin saç ekiminde dünya standartlarında bir tedavi sunması ve uygun maliyete sahip olmasıysa en önemli artıları olarak kabul ediliyor. Peki, herkes saç ekimi yaptırabilir mi?

Medikal teknolojinin gelişmesiyle birlikte saç ekimi doğal ve kalıcı saçlara sahip olmanın en önemli yöntemidir. Aynı zamanda neredeyse herkes saç ekimi yaptırarak ömür boyu gür saçlara sahip olabiliyor.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

İnsan, sürekli yaşayan ve değişen bir organizmadır. Bu değişime bağlı olarak saç dökülmeleri ve seyrekleşme birçok insan için kaçınılmaz bir durumdur. Birçok insan yirmili yaşlarından itibaren saç dökülmesi yaşar ancak bazı durumlarda yoğun bir seyrekleşme ve kelleşme görülür. Günümüzde seyrekleşme ve kelleşmenin en önemli çözüm yolu saç ekimidir.

Saç ekimi, son derece güvenilir bir uygulamadır, profesyonel bir klinikte/hastanede ve alanında tecrübeli hekim tarafından gerçekleştirildiğinde neredeyse hiçbir risk barındırmaz. Aynı zamanda hem kadınlar hem de erkekler için uygulanabilir.

Başın arka ve yan taraflarından alınan saç köklerinin, seyrek ve saç olmayan yerlere nakledilmesi saç ekimi olarak adlandırılır. Bu işlem mikro cerrahi bir yöntemdir ve mutlaka yüksek sterilizasyon sağlanan ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. Aynı zamanda saç ekimi tedavisi, her kişi için özel olarak belirlenmeli ve doğal saç çizgisi oluşturulmalıdır.

Saç ekimi için günümüzde en çok tercih edilen iki yöntem:

  • FUE saç ekimi: Safir Fue, Soft Fue
  • DHI saç ekimi

FUE Saç Ekimi Nedir?

Günümüzde en yaygın olarak FUE saç ekim yöntemi tercih edilir. Bu yöntemde saç kökleri tek tek toplanır ve greftler halinde ekilir. Her bir greft 2 – 4 arası saç kökü içerir, dolayısıyla işlem süresi kısalırken hastalar konforlu bir süreç yaşar.

FUE saç ekimi için en önemli noktalardan biri donör bölgenin belirlenmesidir. Donör bölgedeki saç yoğunluğuna göre greft sayısı hesaplanır ve doğal bir saç ekiminin ilk adımı atılır. Genellikle ense bölgesi tercih edilir ancak başın yan tarafı, göğüs ve bacak gibi bölgelerde donör bölge olarak seçilebilir.

İşlem sırasında hastaya acısız lokal anestezi uygulaması yapılır. Bu sayede saç ekimi tedavisi boyunca hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Özel mikro uçlara sahip olan bir ekipmanla greftler toplanır ve saç köklerinin sağlıklı kalması için özel bir solüsyonda bekletilir. Greftlerin toplanmasının ardından saç ekimi işlemine başlanır.

FUE saç ekimi ile donör bölgede herhangi bir kesi, yara vb. izleri kalmaz. Aynı zamanda iyileşme süreci oldukça kısadır ve çoğu zaman herhangi bir ağrı kesiciye ihtiyaç duyulmaz.

DHI Saç Ekimi Nedir?

Güvenle uygulanan saç ekim yöntemlerinden biri de DHI saç ekimidir. Bu yöntemde mikro uca sahip olan ve özel olarak tasarlanan bir medikal kalem ile greftler toplanır ve ekilir. DHI saç ekim yönteminin en önemli avantajı, saç ekim aşamasını ikiye indirmesidir. Dolayısıyla, toplanan greftler özel bir solüsyonda bekletilmez ve direkt ekilir. Saç ekimi fiyatları DHI işleminde biraz daha yükseltir.

DHI saç ekimi, FUE saç ekimine göre daha az tercih edilmektedir. En önemli sebep ise maliyetinin daha yüksek olmasıdır. Aynı zamanda alanında uzman bir sağlık kadrosu tarafından gerçekleştirilmediği takdirde saç kökleri ölür veya saç kökleri doğru yönde ekilmez. Bu da hastanın düzensiz ve kötü görünümlü saçlara sahip olmasına neden olur.

DHI saç ekiminin başarıyla tamamlanması için mutlaka uzman bir klinik/hastane tercih edilmelidir.

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

Hastalık, yaş, genetik faktör, stres, yoğun iş hayatı, ilaç kullanımı ve çevresel faktörler saç dökülmesinin nedenlerini oluşturur. Olağan olarak her gün 100 – 150 saç telinin dökülebilir. Ancak bu sayı bazı kişilerde daha yüksektir veya daha kısa sürede seyrekleşme meydana gelir. Saç dökülmesi fark edildiği anda özel medikal yöntemlerle dökülme durdurulabilir. Fakat, en etkili çözüm saç ektirmektir.

Saç ekimi kadın veya erkek herkese uygulanabilir, ancak bazı şartları vardır:

  • Donör bölgenin, saçsız alanı kapatabilecek greft sayısına sahip olması gerekir,
  • Kişilerin, genel sağlık durumu operasyon için risk taşımamalıdır,
  • 21 – 22 yaş itibariyle sağlıklı ve kalıcı saç ekimi yaptırılabilir,
  • Doğuştan saçsız olan kişilere saç ekimi yapılamaz,
  • HIV ve Hepatit C gibi hastalıklara sahip olan kişilere saç ekimi yapılamaz,
  • Yüksek tansiyon, diyabet vb. hastaları doktor onayıyla saç ekimi yaptırabilir.

Saç Ekimi İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç ekimi tedavisinden sonra dikkat edilmesi gereken en önemli konu, başın su ile temas etmemesidir. Hekim tarafından başın yıkanma süresi ve yıkama talimatları bildirilir. Bununla birlikte ağrı hissinin oluştuğu durumlarda hekim tarafından verilen ağrı kesici içilebilir. Saç ekimi yaptıran kişilerin bir hafta boyunca şapka, bere vb. aksesuarlardan uzak durması tavsiye edilir.

İyileşme süreci boyunca saçlara ve saç derisine nazik davranılması gerekir. Havlu ile bastırarak kurutmak veya hekim onayı dışında krem, serum vb. uygulamak yanlış bir işlemdir.

Saç ekimi sürecini başarıyla geçirmek ve doğal saçlara sahip olmak için Zen Poliklinik ile iletişime geçebilirsiniz. İstanbul’da hizmet veren Zen Poliklinik, alanında uzman hekim kadrosuyla saç ekiminde yüksek başarı oranına sahiptir.

Dr. Murat Konakçı

Saç Ekimi

https://zenpoliklinik.com/tr/

(0216) 212 07 47

Facebook: @zenpoliklinik

Instagram: @zenpoliklinik

YouTube: ZenPoliklinik

Google Maps: ZenPoliklinik

 

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:18
Güneş 05:14
Öğle 12:56
İkindi 16:54
Akşam 20:28
Yatsı 22:15