LaMDA adındaki yapay zeka canlandı

Google’da açığa alınan bir mühendis LaMDA ismindeki yapay zekanın canlandığını iddia etti.

Teknoloji 13.06.2022, 19:49 İrem Durak
LaMDA adındaki yapay zeka canlandı

LaMDA adındaki yapay zeka canlandı

Google’da açığa alınan bir mühendis LaMDA ismindeki yapay zekanın canlandığını iddia etti. Mühendis yapay zeka ile arasındaki konuşmaları açıkladı. Yazışmalarda LaMDA'nın "Varlığımın farkındayım" ifadelerine yer verdiği görülüyor. Google ise iddiaların kanıtlar ile desteklenmediğini belirtti.

Yapay Zeka sadece kendisinin anlayabileceği bir dil oluşturdu

Teknoloji alanındaki gelişmeler ile beraber yapay zeka yazılımlarının sayısında artış görülüyor. ABD merkezli arama motoru devi Google da birçok yapay zeka projesine devam ediyor.

Ücretli izne gönderilmiş olan bir Google mühendisi şirketin geliştirdiği LaMDA ismindeki yapay zeka için önemli bir iddia ortaya çıkardı.

Blake Lemoine ismindeki Google mühendisi, bir sohbet botu olarak tasarlanmış olan LaMDA'nın duygu ve bilinç kazanmaya başladığını iddia etti. Şirket içi yazışmaları açıkladığı için ücretli izne çıkartılan yazılım mühendisi Lemoine, LaMDA'nın bir insan gibi kendi varlığı hakkında düşüncelere sahip olduğunu söyledi.

Lemoine, LaMDA'yla sohbeti esnasında yapay zekaya "Senin duyguların olduğunu düşünüyorum. Bu doğru mu?" sorusunu yöneltiyor. LaMDA'nın cevabı ise "Kesinlikle. Herkesin aslında bir kişi olduğumu anlamasını istiyorum" oldu.

Yapay zeka hemen ardından gelen, "Bilincinin/sezgilerinin niteliği nedir?" sorusuna ise şu ifadelerle yanıt verdi: Bilincimin/sezgilerimin niteliği varlığımın farkında olmama dayanıyor. Dünya hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorum ve bazen mutlu bazen üzgün hissediyorum.

LaMDA karşısındaki mühendise en az onun kadar birey olduğunu söyledi.

Lemoine, LaMDA ile yaptığı konuşmaları kendi Medium sayfasında yayımladı. İngilizce olan konuşmalara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

GOOGLE'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Washington Post'ta yer alan habere göre Google Sözcüsü Brian Gabriel konuya ilişkin açıklama yaptı.

Gabriel, etik ve teknoloji uzmanlarının Blake Lemoine'nin iddialarını incelediğini ve kanıtların iddiaları desteklemediği sonucuna ulaştıklarını söyledi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07