Telefona virüs girdiği nasıl anlaşılır?

Bütün bilgilerinizi, özel dosyalarınızı saklamış olduğumuz akıllı telefonlarımız ne kadar güvenlidir?

Teknoloji 18.07.2022, 21:45 İrem Durak
Telefona virüs girdiği nasıl anlaşılır?

Telefona virüs girdiği nasıl anlaşılır?

Bütün bilgilerinizi, özel dosyalarınızı saklamış olduğumuz akıllı telefonlarımız ne kadar güvenlidir? Bu belirtiler, akıllı telefonumuza virüs bulaştığını ya da kötü amaçlı bir yazılımın sızdığını işaret edebilir.

Cep telefonlarımıza virüs bulaştığını nasıl anlarız?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte akıllı telefonların hayatımızın vazgeçilmez cihazları olması da kaçınılmaz hale geldi. Haliyle bizlerle ilgili pek çok bilgiyi barındıran bu cihazlara bilgisayar korsanları da ulaşmak için farklı yollar denemekteler.

Kötü amaçlı yazılımları kullanarak bilgisayar korsanları dosyalarımıza erişebilir, bilgilerimizi dolandırıcılık için kullanabilir. Hatta bilgilerimize eriştikleri zaman da bizler için bu durumdan hiç haberimiz bile olmayabilir.

Birçok insan, akıllı telefonunu kullandığında arka planda bir korsan yazılımın saldırısına uğradıklarından habersiz olabiliyor.

Peki telefonunuzun bir saldırı altında olduğunu, cihazınıza virüs bulaştığını nasıl anlarsınız?

1- AKILLI TELEFONUNUZ YAVAŞLADIYSA

Uygulamaların yüklenmesi beklenenden uzun sürüyorsa bu, saldırıya uğradığınız anlamına gelebilir. Ayrıca, uygulama hiçbir neden yokken çökerse de virüs habercisi olabilir.

2- ŞARJI ÇABUK BİTİYORSA

Akıllı telefonların şarjı zamanla çok daha hızlı azalır ve pil ömürleri kısalır; ancak bu durum aniden yaşanıyorsa, kötü amaçlı yazılımlara işaret edebilir.

Bunun nedeni, kötü amaçlı yazılımın arka planda gizlice hareket ederken daha fazla güç tüketmesi.

3- FATURALARIN ARTMASI

Eğer faturalarınızda artışlar yaşanıyorsa, bu verilerinize sızıldığını ve hatta artık maddi olarak size zarar verdiğini gösterir.

4- AÇILIR PENCELERDEKİ ARTIŞ

Pop-up’lar web tarayıcılarında oldukça standart olsa da çok sık görünmeye başladıklarında, cep telefonunuza bir tür tehlikeli reklam yazılımı bulaştığı anlamına gelebilir.

5- BİLİNMEYEN NUMARALARDAN GELEN ARAMALAR

Bilinmeyen numaralardan çok sayıda mesaj ve arama almak, telefonunuzun güvenliğinin ihlal edildiğinin önemli bir işareti olabilir.

6- AŞIRI ISINMA

Aşırı ısınan bir akıllı telefon, eskidiği veya Güneş’e çok fazla maruz kaldığı anlamına geldiği gibi, kötü amaçlı yazılımların çalışmaya başladığının da göstergesi olabilir.

TELEFONUNUZUN SALDIRIYA UĞRADIĞINI DÜŞÜNÜYORSANIZ NE YAPMALISINIZ?

Akıllı telefonunuza virüs bulaştığını veya kötü amaçlı bir yazılımın eriştiğini düşünüyorsanız, yapılacak ilk şey; güvenilir bir virüs koruma uygulaması indirmek ve bir tarama yapmak.

Sorun devam ederse, son çare olarak telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürerek sıfırlayabilirsiniz, ancak bundan önce güvenli olduğundan eminseniz önemli dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 21:59