Anne sütünün önemi: Adeta bebeklerin ilk aşısı

Uzmanlar, anne sütünün bebekler için oldukça önemli olduğunu, adeta bebeklerin ilk aşısı sayıldığını ifade etti.

Anne Bebek 02.08.2022, 22:15 İrem Durak
Anne sütünün önemi: Adeta bebeklerin ilk aşısı

Anne sütünün önemi: Adeta bebeklerin ilk aşısı

Uzmanlar, anne sütünün bebekler için oldukça önemli olduğunu, adeta bebeklerin ilk aşısı sayıldığını ifade etti.

Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Akca Dinç, anne sütünün bebeklerin sanki ilk aşısı olduğunu ve birçok sağlık sorunundan koruduğunu ifade etti. "Dünya Emzirme Haftası" nedeniyle açıklamalar gerçekleştiren Uzm. Dr. Dinç, anne sütünün bebeğin nörolojik ve bilişsel gelişimine olumlu etkisini anlattı. Emzirmenin bebek için yararlarına işaret eden Dinç, “Emzirmek; bağırsak enfeksiyonu, solunum sistemi hastalıkları ve ani bebek ölümü sendromu gibi önemli ve birçok hastalığa karşı kalkan görevi görmektedir” ifadelerine yer verdi.

Annenin aşısı, bebeğe yarıyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Akca Dinç, korona virüs ile mücadele kapsamında uygulanan aşıların emzirme aracılığı ile bebeklere de yarar sağladığını söyledi. Son gerçekleştirilen çalışmalara işaret eden Dinç, “Covid-19 aşısını olmuş gebelerin koruyucu antikorlarının anne sütü aracılığı ile bebeği de koruduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur” bilgisini verdi.

Emzirmek anne için de faydalı

Uzm. Dr. Dinç, emzirmenin anne için de faydalı olduğuna dikkat çekti. Emzirmenin anne ve bebek arasında önemli bir bağ olduğuna dikkat çeken Dinç, “Emzirme anne ile bebek arasındaki duygusal bağlanmanın daha güçlü olmasını sağlıyor, doğum sonrası kan kaybı riskini azaltırken; meme, yumurtalık ve endometriyal kanserlerden koruyor. Emzirme hakkındaki bazı çalışmalar, bu önemli aktivitenin, annenin ilerleyen dönemlerde diyabet olma riskini de azalttığını gösteriyor” diye konuştu.

“Emzirmede aile ve toplumun desteği önemlidir”

Uzm. Dr. Dinç, annenin emzirme sürecini daha iyi geçirebilmesi için destek almasının önemine vurgu yaptı. Bir sağlık çalışanından rehberlik hizmeti almanın yüksek oranda emzirme ile doğrudan ilişkili olduğunu belirten Dinç, aile ve toplumsal desteğin de önemine işaret ederek şunları söyledi:

“Toplum arasında yayılan emzirmeye ilişkin bazı efsaneler anneleri moral olarak kötü etkileyebilmektedir. Bunlar, emzirmenin ağrılı olduğu ya da emzirme ile bebeğin yeterli beslenemeyeceği gibi olumsuz ve yanlış düşüncelerdir. Emzirme sırasındaki ağrı çoğu zaman yanlış teknikle emzirmekten kaynaklanır, bu da hem annenin ağrı duymasına hem de bebeğin yeterli süt alamamasına neden olur. Emme tekniğinin düzeltilmesi için sağlık profesyonellerinden yardım alınmalıdır.”

Çalışan annelere öneriler

Uzm. Dr. Gamze Akca Dinç, bebeklerde kilo alımı ile ilgili bir problem ya da nadir metabolik hastalık şüphesi olmadığı sürece, anne sütünün kesilmemesi gerektiğini belirtti. İşe geri dönen annelerin, anne sütü vermeye devam etmesinin önemine dikkat çeken Uzm. Dr. Dinç, “Anne sütü mümkünse 1 gün önceden ya da aynı gün sağılıp buzdolabında saklanabilir. Bu sayede bebekler güvenle beslenmeye devam edebilir. Süt fazla sağılır ise küçük miktarlarda anne sütü saklama poşetlerinde buzlukta 6 aya kadar saklanabilir” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 29 Mayıs 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:16
Öğle 12:51
İkindi 16:47
Akşam 20:16
Yatsı 21:58