Avrupa Parlamentosundan nükleer enerji ile doğalgaza ‘yeşil’ kararı

Avrupa Parlamentosu, doğalgaz ve nükleer enerji santralleri için gerçekleştirilen yatırımları iklim dostu olarak belirten Avrupa Komisyonu'nun yasa tasarısını engellemek için sunulan bir önergeyi kabul etmedi.

Dünya 08.07.2022, 22:45 İrem Durak
Avrupa Parlamentosundan nükleer enerji ile doğalgaza ‘yeşil’ kararı

Avrupa Parlamentosundan nükleer enerji ile doğalgaza ‘yeşil’ kararı

Avrupa Parlamentosu, doğalgaz ve nükleer enerji santralleri için gerçekleştirilen yatırımları iklim dostu olarak belirten Avrupa Komisyonu'nun yasa tasarısını engellemek için sunulan bir önergeyi kabul etmedi.

Parlamentoda bulunan 705 milletvekilinden 328'i önergenin reddedilmesi için oy kullandı. 33 vekil ise çekimser kaldı.

Böylece doğalgaz ve nükleer enerji santralleri için gerçekleştirilen yatırımların yeşil, sürdürülebilir ve çevre dostu olduğunu savunmakta olan yasa tasarısının kabulünün de önü açıldı.

AB üyesi 27 ülkeden 20'si yasa tasarısına karşı çıkarsa, tasarı gündemden kalkacak. Fakat bu duruma pek ihtimal verilmiyor.

Söz konusu yasa tasarısı doğalgaz ile nükleer santral yatırımlarının, yatırımcılar tarafından yeşil olarak belirtilmesini ve bu şekilde yeşil enerjiye ayrılacak yatırımlardan pay almalarına olanak tanıyor.

Avrupa Komisyonu, ilgili yasa tasarısını bazı hükümetlerin ve doğalgaz ve nükleer santral alanında faaliyet gösteren lobi gruplarının da etkisiyle Şubat ayında gündeme almıştı.

AB'nin mali hizmetler şefi Mairead McGuinness, yasa tasarısının önünün açılmasının yeşil olmayan endüstrileri yeşilmiş gibi göstermeye çalışmak anlamına gelmeyeceğini savundu.

AB ikiye bölündü

Doğalgaz ve nükleer santraller üzerindeki tartışma Avrupa Birliği'ne üye ülkeleri ikiye bölmüş durumda.

Brüksel'deki bürokratlar bu nedenle söz konusu yasa tasarısını defalarca yeniden yazmak zorunda kalmışlardı.

Yasa tasarısının son hali de Rusya'yla Ukrayna savaşı nedeniyle kriz durumu sürerken ve doğalgaz arzında sıkıntılar yaşanırken iklim değişikliği hedeflerinin nasıl tutturulabileceği konusunda çetin tartışmalara neden olmuştu.

Nükleer enerji atmosfere karbondioksit salımı yapmıyor, ancak radyoaktif atık üretiyor. Doğalgaz da gezegenin ısısını arttıracak emisyonlara yol açıyor.

Buna karşın kömüre kıyasla daha çevre dostu teknolojiler olarak nitelendiriyorlar ve bazı AB ülkeleri bu nedenle daha yeşil seçeneklere geçiş sürecinde kullanılabileceklerini savunuyor.

Nükleer enerjiye bağımlılığı yüksek olan Fransa ile halen yaygın şekilde kömür tüketen Polonya, yasa tasarısının başlıca destekçileri arasındaydı.

Avusturya ve Lüksemburg ise yasa tasarısının kabul edilmesi durumunda AB'yi dava edeceklerini söylüyorlar.

"Paris Anlaşması'na aykırı"

Yasa tasarısının mali piyasaları nasıl etkileyeceği konusunda da Avrupa Parlamentosu milletvekilleri arasında görüş ayrılıkları bulunuyor.

Bazıları doğalgaz ve nükleer santral projelerine yeşil statüsü verilmemesi durumunda, bunların çok ciddi maliyetlerle karşı karşıya kalabileceğini ileri sürüyor.

Buna karşın doğalgaza yapılacak yatırımı cesaretlendirmenin Rusya'nın doğalgaz kaynaklarına olan bağımlılığı arttırmaktan öte bir işe yaramayacağını öne sürenler de var.

Avrupa Parlamentosu'nun Yeşiller grubundan Hollandalı milletvekili Bas Eickhout, "Fosil yakıtları yeşil olarak sınıflandırırsak başka ülkelerin fosil yakıt tüketimlerini azaltmalarını nasıl talep edebiliriz? Bu Paris Anlaşması'na aykırı," diyor.

Yasa tasarısına karşı çıkanlar nükleer enerjinin de kazalar, nükleer atık gibi nedenlerle riskler taşıdığına dikkat çekiyor ve güneş ve rüzgâr enerjisiyle ilerlemenin iklim ve çevre açısından en doğru seçenek olduğunu söylüyorlar.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:30
Güneş 05:19
Öğle 12:51
İkindi 16:46
Akşam 20:13
Yatsı 21:53