Kuzey Kore’den Rusya’ya 100 bin asker önerisi

Rus devlet medyasının açıkladığı habere göre, dünyanın en büyük 4. ordusuna sahip olan Kuzey Kore, Ukrayna'yı yenmesi adına Rusya'ya 100 bin asker göndermeyi teklif etti.

Dünya 08.08.2022, 16:10 İrem Durak
Kuzey Kore’den Rusya’ya 100 bin asker önerisi

Kuzey Kore’den Rusya’ya 100 bin asker önerisi

Rus devlet medyasının açıkladığı habere göre, dünyanın en büyük 4. ordusuna sahip olan Kuzey Kore, Ukrayna'yı yenmesi adına Rusya'ya 100 bin asker göndermeyi teklif etti. Kuzey Kore'nin ayrıca Donbas bölgesinin tekrar inşa edilmesine yardım etmek için bini aşkın işçi göndermeye de hazır olduğu belirtildi.

Rus devlet medyasının açıklamasına göre, Kuzey Kore Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşı kazanmasına yardım edebilmek adına Kremlin'e 100 bin "gönüllü" asker göndermeyi teklif etti.

Rus askeri uzmanı Igor Korotchenko konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "100 bin Kuzey Koreli gönüllünün gelip çatışmaya katılmaya hazır olduğuna dair haberler var" şeklinde konuştu.

Korotchenko’nun, ayrıca Kuzey Kore ordusunun karşı batarya (en küçük topçu birliği) savaşındaki deneyim zenginliğini" övdüğü ifade edildi.

Rus yetkili, Kuzey Kore'nin karşı batarya savaşında olan uzmanlığını övdü.

Bununla birlikte askeri uzmanların bildirdiğine göre, ABD'nin Ukrayna'ya çok sayıda HIMARS (Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi) bağışlama kararının ardından, etkili bir karşı batarya savaşı Rus ordusu için artan bir öneme sahip. Korotchenko, Rusya'nın Kuzey Kore birliklerini ve karşı batarya uzmanlığını memnuniyetle karşılaması gerektiğini vurguladı.

"KUZEY KORE FAŞİST UKRAYNA'YA KARŞI SAVAŞMAK İSTİYORSA İZİN VERMELİYİZ"

Korotchenko, "Kuzey Kore, Ukrayna faşizmine karşı savaşma konusundaki uluslararası görevini yerine getirme arzusunda ise onlara izin vermeliyiz" diye konuştu.

 Kuzey Kore 1,3 milyon aktif askeri personeli ile dünyanın en büyük 4. ordusuna sahip.

KUZEY KORE DÜNYANIN EN BÜYÜK 4. ORDUSUNA SAHİP

Diğer taraftan ABD merkezli Dış İlişkiler Konseyi'ne göre, Kuzey Kore ordusu yaklaşık 1,3 milyon aktif personeliyle dünyanın dördüncü büyük ordusuna sahip. Orduda 600 bin kişi daha yedek asker olarak hizmet ediyor.

Öte yandan, Güney Kore gazetesi Daily NK'ye göre, Kuzey Kore ayrıca savaş sonrası Ukrayna'yı yeniden inşa etmede Rusya'ya yardım etmek için işçi de teklif etti.

Daily NK, Rus kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Rusya'nın savaşı kazanması halinde Kuzey Kore'nin Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesine binden fazla işçi göndermeyi planladığını bildirdi. Kuzey Koreli bir kaynak, "Savaşın henüz bitmediğini göz önünde bulundurarak hükümet, durumu sahada izlerken uygun bir zamanda işçi göndermeyi planlıyor" diye konuştu.

  

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 21:59