TikTok uygulama mağazasından kalkacak mı?

ABD'li bir yetkili, Apple ile Google'a mektup gönderdi.

Dünya 30.06.2022, 22:30 İrem Durak
TikTok uygulama mağazasından kalkacak mı?

TikTok uygulama mağazasından kalkacak mı?

ABD'li bir yetkili, Apple ile Google'a mektup gönderdi. Gönderdiği mektupta, TikTok'un Google Play Store ve App Store'dan kaldırılmasını istedi. Ayrıca bu istek için son tarih olarak da 8 Temmuz belirlendi. Peki ne olacak? Donald Trump zamanında kavga ettikleri TikTok ve ABD, şimdi niçin karşı karşıya geldi?

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), Google ile Apple'a önemli bir çağrı gerçekleştirdi. Bir FCC yetkilisi tarafından kaleme alınmış olan mektupta, TikTok'un Google Play Store ve App Store'dan kaldırılması istendi. Donald Trump dönemini anımsayanlar, TikTok ile ABD yönetimi arasındaki gerginliği bilirler. Peki şimdilerde ne oldu da ABD ile TikTok zıtlaştı?

FCC yetkilisinin kaleme aldığı mektup, oldukça ciddi. Zira her iki şirkete de 8 Temmuz'a kadar süre tanınmış durumda. Apple ve Google'ın bu tarihe kadar cevap vermesi gerekiyor. Aksi takdirde FCC'nin ne tür önlemler alacağı da henüz bilinmiyor. Gelin ABD'nin TikTok'la ilgili iddialarına yakından bakalım.

"Tiktok, yalnızca bir video paylaşım platformu değil"

Brendan Carr isimli FCC yetkilisi tarafından kaleme alınan mektupta, TikTok'un sıradan bir video paylaşım platformu olmadığı iddia ediliyor. FCC yetkilisine göre bu platform, Çin hükümeti tarafından kullanılan bir "gözetleme" uygulaması. ABD'li kullanıcıların verilerinin güvende olmadığını söyleyen yetkili, platformun ulusal güvenlik riski haline geldiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu söylüyor. Carr, bu iddiaları yakın bir geçmişte açığa çıkan ses kayıtlarına dayandırıyor.

ABD'li kullanıcıların verileri de Çin'e gitmiş

ABD ile TikTok arasındaki gerilim için sunulan tekliflerden bir tanesi, ABD'li kullanıcıların verilerinin ABD'de kalacak olmasıydı. Ancak durumun böyle olmadığı açığa çıktı. Geçtiğimiz günlerde servis edilen ses kayıtlarına göre ABD'de kalması gereken kullanıcı verilerine Pekin'den ulaşılabiliyor. İşte bu ses kaydı FCC yetkilisinin durumu izah etmek ve Google ile Apple'ı harekete geçirmek için mektup yazmasına sebep olmuş durumda...

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07