Türkiye’ye gelen çöpler için açıklama

Türkiye'nin özellikle İngiltere'den ithal etmiş olduğu plastik atıklar, bugün tekrar dünya gündeminde yer aldı.

Dünya 14.07.2022, 19:36 İrem Durak
Türkiye’ye gelen çöpler için açıklama

Türkiye’ye gelen çöpler için açıklama

Türkiye'nin özellikle İngiltere'den ithal etmiş olduğu plastik atıklar, bugün tekrar dünya gündeminde yer aldı. Daily Mirror gazetesi, Adana'da incelemeler gerçekleştirerek çarpıcı bulgular paylaştı. Ek olarak Londra Büyükelçiliği'nin de konu ile ilgili açıklamasına yer verildi.

Türkiye’nin ithal ettikleri plastik atıklar hala bir tartışma konusu olmayı sürdürürken konu uluslararası alanda daha fazla yer alıyor. Geçtiğimiz haftalarda Bloomberg tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, Londra’dan geri dönüştürülmek üzere çıkan çöpün Adana’ya geri dönüşüm merkezi bulunmayan bir yere ulaştığını belirtmişti.

Bugün ise İngiliz Daily Mirror gazetesi tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen incelemelerin sonuçları duyuruldu. Greenpeace ile beraber Adana’ya gelen gazete ekibi, İngiltere’den Türkiye’ye ihraç edilen plastik atıkları araştırdı. Ekip, çöplüklerde Almanya, İsrail, Fransa, Kanada ve İngiltere menşeli ürün ambalajları ve süpermarket poşetlerini buldu. Ancak dahası da vardı.

“Çöpler bizim gözümüzden uzak olabilir, fakat diğer ülkelerde insanlara zarar veriyor”

Adana Havalimanı'nın güneyinde yakılan plastik atıklar, Adam Gerrard / Daily Mirror.

Yeni araştırmada İngiltere merkezli A Plastic Planet örgütünün de kurucusu bulunuyordu. Kurucu Sian Sunderland, İngiltere’den çıkan çöplerin daha yoksul ülkeleri, zehirli kimyasallarıyla 500 yıldan fazla bir süre etrafta kalabilen ve her yıl bir milyon insanın ölümüne neden olan plastik dağlarıyla baş başa bıraktığını belirtti.

Greenpeace Birleşik Krallık’tan Chris Thorne ise “Plastiğimizi ihraç ettiğimizde bizim için gözden uzak olabilir ama diğer ülkelerdeki insanlara ve doğaya zarar veriyor.” ifadelerini kullandı. Thorne, İngiliz hükûmetinin plastik atık ihracatını durdurması gerektiğini belirtti.

Türkiye’de İngiliz markaların çöpleri, İngiliz perakendecileri şaşırttı:

İngiliz Perakende Konsorsiyumu’ndan Nadiya Caltel-Arutyunova, Türkiye’de plastik atığın vadedildiği gibi geri dönüştürülmediğini gösteren raporların İngiliz perakendecileri şoka uğrattığını söyledi. Tedarik zincirindeki bazı atık işleyicilerinin sorumlu davranmadığının keşfedilmesinin son derece sinir bozucu olduğunu da ekledi.

Londra Büyükelçiliği: Adana’daki denetimlerle 29 geri dönüşüm tesisi askıya alındı

Londra Büyükelçiliği, Mirror’a yaptığı açıklamada “Mevzuat, değerli atıkların sadece geri dönüşüm için ithal edilmesine izin vermektedir. Tüm atık ithalatları sıkı kontrollere tabidir. Adana'da geçtiğimiz günlerde yapılan denetimlerin ardından 29 geri dönüşüm tesisi askıya alındı ve 7 milyon liradan fazla para cezası kesildi.” ifadelerini kullandı.

Interpol’den de açıklama geldi:

Interpol ise yaptığı açıklamada plastik atık fazlasının işlenmesi ve izlenmesindeki zorlukların sektörde fırsatçı suçlara kapı araladığını belirtti.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:12