Düşük not verip öğrencileri dersten bıraktı!

Düşük not verip öğrencilerini dersten bıraktığı iddiası ortaya atılan ve yargılanan fakat beraatine karar verilen öğretmen ile ilgili hüküm, Yargıtay tarafından bozuldu.

Eğitim 26.05.2022, 22:58 İrem Durak
Düşük not verip öğrencileri dersten bıraktı!

Düşük not verip öğrencileri dersten bıraktı!

Düşük not verip öğrencilerini dersten bıraktığı iddiası ortaya atılan ve yargılanan fakat beraatine karar verilen öğretmen ile ilgili hüküm, Yargıtay tarafından bozuldu. Kararda, öğrencilerin sınav kağıtlarında eksik puanlama yapılıp düşük not verilip verilmediği ile ilgili bilirkişi raporu aldırılmadan beraat verilmesinin hukuka aykırı olduğu belirlendi.

- Yargıtay 5. Ceza Dairesi, öğrencilerine düşük not verdirerek dersten bıraktığı iddiası ile yargılanan öğretmen ile ilgili verilen beraat kararını, sınav kağıtlarında uzman bilirkişi incelemesi yapılmadan hüküm kurulduğu gerekçesi ile bozdu.

Dairenin kararına göre, 2012-2013 eğitim-öğretim senesinde Adana'da olan bir lisede görevli olan matematik öğretmeni, 5 öğrencisine sınavda almaları gerekenden daha düşük not verip dersten kalmalarına neden oldu.

Öğrencilerin şikayetleri üzerine başlatılan soruşturma sonrası öğretmen hakkında, "görevi kötüye kullanma" suçundan dava açıldı. Yargılamayı yapan Adana 22. Asliye Ceza Mahkemesi, sanık öğretmenin beraatine hükmetti.

Beraat kararına yapılan itiraz üzerine dava dosyası, Yargıtay 5. Ceza Dairesine geldi. Temyiz istemini görüşen Daire, öğretmen hakkındaki beraat kararını bozdu.

- Kararın gerekçesinden

Dairenin bozma kararında, yerel mahkemenin karar vermeden önce şikayetçi öğrencilerin sınav kağıtları ile dava dosyası kapsamındaki deliller hakkında uzman bilirkişi incelemesi yaptırmadan sanık hakkında beraat hükmü kurduğu ifade edildi.

Bu durumun kanuna aykırı olduğu ve davada "eksik inceleme ve yetersiz gerekçeyle" öğretmen hakkında beraat verildiği belirtilen kararda, "Mağdurların sınav kağıtlarında eksik puanlama yapılarak düşük not verilip verilmediği, düşük not verilmiş ise bu durumun dönem sonu ders notlarını ve genel not ortalamalarını etkileyip etkilemediği hususlarında ayrıntılı ve gerekçeli rapor alınmasından sonra hasıl olacak sonuca göre sanığın hukuki durumunun takdir ve tayini gerekir." denildi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:18
Güneş 05:14
Öğle 12:56
İkindi 16:54
Akşam 20:28
Yatsı 22:15