ÖSYM Başkanı görevden alındı

KPSS sorularının sızdırıldığı öne sürülmesi ile Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan karar ile ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevinden alındı.

Eğitim 03.08.2022, 16:10 İrem Durak
ÖSYM Başkanı görevden alındı

ÖSYM Başkanı görevden alındı

KPSS sorularının sızdırıldığı öne sürülmesi ile Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan karar ile ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevinden alındı.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırıldığı iddialarına karşın Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevden alındı.

Aygün'ün yerine herhangi bir atama henüz yapılmadı.

NE OLMUŞTU?

İddialara göre, sınavda çıkan tarih, coğrafya, matematik gibi çeşitli alanlardaki 20'den fazla soru, sınavdan önce bir yayınevinin deneme sınavlarında bulunuyordu.

Hatta birtakım soruların aynı zamanda kursu da olan yayınevinin sosyal medya platformlarında öğretmenler tarafından çözüldüğü iddia edildi.

Ortaya atılan bu iddia, ÖSYM tarafından yalanlandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TALİMAT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise olayın araştırılması için Devlet Denetleme Kurulu'na talimat verdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır." ifadeleri yer aldı.

PROF. DR. HALİS AYGÜN KİMDİR?

Prof. Dr. Halis Aygün, 1968 yılında Giresun Şebinkarahisar’da doğdu.

1989 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünden mezun olan Aygün, Yüksek Lisansını 1992 yılında aynı üniversitede tamamladı.

Aygün, doktorasını 1997'de London City University'de tamamladı. 1989-1993 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümü, Topoloji Anabilim Dalında araştırma görevlisi olan Aygün, Kocaeli Üniversitesi'nde 1998'de yardımcı doçent, 2000'de doçent ve 2006 yılında da profesör unvanını aldı.

Aygün, 6 Eylül 2018'de ÖSYM Başkanlığı'na atama yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla ÖSYM Başkanlığı görevine başlamıştı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 29 Mayıs 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:16
Öğle 12:51
İkindi 16:47
Akşam 20:16
Yatsı 21:58