11.11.2019, 13:16

Hakemler kararsız, VAR’a gitse dert, gitmese dert!

    Son maçlarda hakemlerin performansları, kulüplerin açıklamaları ortada. Herkes sistemden ya da var olan sistemin iyi yönetilememesinden şikayetçi durumda. Hakemler VAR’a gidiyor puanlarının düştüğü söyleniyor, VAR’a gitmiyor bu defa da yanlış kararlar veriliyor. Olması gereken şeyler tüm yeniliklere rağmen bir türlü olmuyor.

    Hakemlerin istikrarsız kararları, VAR’daki hakemlerin her pozisyona farklı yaklaşımları ve taraftara göre de adil yönetimin olmaması. Türk futbolu bu sezon hem hakemlerden hem de VAR sisteminden çok çekiyor. Peki sistem nereye gidiyor?

    Tribünlerin etkisinde kalan hakemler, VAR sisteminde ikilikler, maçlarda alınan yanlış kararlar Türk Futbolunun kalitesini bozuyor. Ya kartlar havada uçuşuyor ya da hakem kart verip oyuncuyu oyundan atamıyor. Bu da hem MHK’yı hem de kulüpleri zor durumda bırakıyor. MHK ise çareyi hakemi dinlendirmekte buluyor. Taraftarlar da takımlarına kızıyor, puan kaybeden kulüpler peşpeşe açıklamalar yapıp tansiyonu tırmandırıyor. MHK’nın mutlaka işe el atması gerekiyor. Ya tamamen VAR’daki hakemler olaya el atmalı ya da VAR tamamen ortadan kalkmalı. Herkes bir şekilde elini taşın altına koymalı.

    VAR sisteminde kurallar belli. Orta hakem VAR odasındaki hakemden “Pozisyona bakarsan iyi olur” komutunu bekliyor ardından odaya gidip pozisyonu izliyor. Kararı ona göre verip maçı devam ettiriyor. Ancak hakemin biri benzer pozisyonu ağır cezalandırırken diğeri ise devam ettiriyor. İşte burada VAR sistemi bile işe yaramıyor. MHK ise hakemlere VAR’a daha az gidin diyor. O zaman VAR neden var?

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Nisan 2024
İmsak 04:18
Güneş 05:51
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:43
Yatsı 21:10