Otomobil sürücüleri dikkat! Hız sınırları yükseltildi

İçişleri Bakanlığı tarafından, otomobiller için otoyollarda hız sınırları artırıldı.

Otomobil 02.06.2022, 22:08 İrem Durak
Otomobil sürücüleri dikkat! Hız sınırları yükseltildi

Otomobil sürücüleri dikkat! Hız sınırları yükseltildi

İçişleri Bakanlığı tarafından, otomobiller için otoyollarda hız sınırları artırıldı.

Buna göre, 1 Temmuz tarihinden geçerli olmak üzere otoyollara göre değişmekle beraber hız sınırlarında saatte 10-20 kilometreye kadar artışlar gerçekleştirilecek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzası ile, 81 ilimizin valiliğine, otoyollardaki otomobil hız sınırları ile ilgili yazı gönderildi. Yazıda, Karayolları Trafik Kanunu'nun "Hız Sınırları" başlıklı 50'nci maddesinde, "Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenir" hükmünün bulunduğu belirtildi. 1 Temmuz'da geçilecek yeni uygulamaya göre, hız sınırları Edirne'den Şanlıurfa’ya kadar uzanmakta olan otoyolda (Ankara - Niğde arası hariç) 130 kilometre/saate, Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde otoyollarında ise 140 kilometre/saate çıkarılmış olacak.

Yol standartları dikkate alındı

Yazıda, yol standartları gözetilerek ilgili mevzuat çerçevesinde ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının görüşüyle belirtilmiş olan hız sınırlarını, yerleşim yeri dışında bulunan şehirlerarası çift yönlü karayolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için 20 km/saate kadar İçişleri Bakanlığı'nın artırmaya yetkili olduğu belirtildi. Bu doğrultuda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının da uygun görüşü ile beraber, 1 Temmuz'dan itibaren otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırı uygulamasına başlanmış olacak.

1 Temmuz tarihinden itibaren Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s olacak şekilde yeniden belirlendi. Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı ise 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarılacak.

Ayrıca yapımı devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında 120 km/saat olan hız sınırının 20 km/saat artırılarak 140 km/saate yükseltilecek.

1 Temmuz'da başlayacak uygulama çerçevesinde otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik çalışmalara da devam ediliyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 21:59